„Ze začátku to bylo spíš takové seznamování s přírodními hodnotami, které tam jsou. Tím myslím třeba unikátní krajinu vysídleného území po želené oponě, rozsáhlé louky nebo les jako takový, ten pokrývá 80 procent plochy,“ vzpomíná ředitel regionálního pracoviště CHKO Tomáš Peckert.
Změna to byla v srpnu 2005 především pro tamní obce. „Kvůli ochraně přírody nemůžeme například stavět na okraji vesnice tak, jak bychom si představovali, trochu to brzdí stavební rozvoj,“ přiznává místostarosta Rybníku na Domažlicku, která leží uprostřed chráněné krajinné oblasti. „Na druhou stranu k nám začali víc jezdit turisté, přibyly cyklotrasy, celé okolí se stalo pro turisty trochu atraktivnější,“ dodává.
Výzvu otevřít CHKO turistům a přitom nepoškodit krajinu vidí i ředitel Peckert. „Doposud jsme byli ve stínu Šumavy jakousi zapomenutou oblastí. Teď se to s mění a my chceme podporovat spíš takový měkký cestovní ruch – pěší turisty a cyklisty. Ubytování a těžkou infrastrukturu chceme nechat v obcích,“ je přesvědčen. Nechce tak například obnovovat zaniklé vesnice.
Zajímavou novinku zaznamenali přírodovědci před třemi lety. Tehdy se v Českém lese zabydleli vlci. „Na rozdíl od jiných míst v republice nemáme problém s tím, že by vlci zabíjeli zemědělcům zvířata. Samozřejmě se jich nemusí bát ani lidé, vlk je z podstaty plaché zvíře,“ ujišťuje návštěvníky Peckert. Podle něj žije v současnosti v CHKO nanejvýš deset kusů vlka evropského.