Zvířecí záchranáři společně s hasiči lovili z Borské přehrady uprchlíka ze zoo

Uprchlík už se veze na člunu s hasiči. Foto: DESOP

Prvního afrického uprchlíka vylovili z Borské přehrady zvířecí záchranáři z plzeňské záchranné stanice živočichů za výrazné podpory profesionálních hasičů. Překvapivě byl celý bílý, měl velký zobák a umí létat. Jednalo se pelikána, který svévolně překonal oplocení výběhu a opustil areál plzeňské ZOO. I když se ho zaměstnanci zoo snažili pronásledovat, velký pták využil větrného počasí, nabral výšku a dokázal doletět přes škodovácký areál až na Borskou přehradu.

Pelikán se doletěl vykoupat na Borskou přehradu. Foto: DESOP

„Bylo to impozantní, obrovský pták kroužil nad Škodovkou, městští holubi se mohli zbláznit a pomateně létali mezi domy ve snaze se před neznámým vetřelcem ukrýt. Následně pelikán dolétl až na Borskou přehradu, kde se mu evidentně zalíbilo,“ popsal neobvyklou událost šéf záchranné stanice Karel Makoň, kterého pracovníci zoo požádali o spolupráci při odchytu uprchlíka.

„Kolega Radek Zeman se pokusil pelikána dohnat na přehradě pod Penzionem Valcha. Byť se k pelikánovi poprvé dostal na vzdálenost přibližně pěti metrů, ten mu nedal šanci a nízkým letem přelétl do jiné části vodní plochy. Na základě tohoto zjištění jsem požádal o technickou podporu a pomoc profesionální hasiče HZS PK. Ti přijeli a zhruba během deseti minut na vodě uprchlíka dostali na palubu jejich člunu,“ vylíčil záchrannou akci Makoň.

Zpátky do zoo už se pelikán vezl autem. DESOP

Na břehu přehrady si pak od hasičů převzal afrického uprchlíka do své péče veterinář ze zoo Tomáš Peš, který ho následně vrátil zpět do chovatelského zařízení v plzeňské ZOO.