Zvířecí záchranáři odchytávali mini prasátko, mazlíčka se někdo zbavil

Zachráněné mini prasátko rádo ryje. Foto: DESOP

Tak tohle opravdu v plzeňské záchranné stanici živočichů ještě nezažili. Její pracovníci už při své činnosti odchytávali mnoho rozličných druhů zvířat, ať už se jednalo o domácí mazlíčky, nebo volně žijící tvory, kteří se dostali do potíží. Ale malé prasátko o velikosti menšího psa, ve zlato-černém provedení, to zajišťovali zvířecí záchranáři úplně poprvé.

„Prasátko se chovalo jako domácí mazlíček. Překvapený byl i můj kolega a kamarád bydlící kousek od Plzně, když mu na zahradě u chaty dva dny mini prase „rovnalo“ trávník a záhony. Než mi zavolal, snažil se na lokalitě vypátrat, komu zvíře patří, ale to se mu bohužel nepodařilo. Pravděpodobně ho někdo do chatové osady pod les úmyslně dovezl a vyhodil,“ uvedl šéf záchranné stanice Karel Makoň.

Takového domácího mazlíčka odchytávali zvířecí záchranáři poprvé. Foto: DESOP

Ztrátu domácího mazlíčka nikdo nenahlásil ani na záchrannou stanici, ani na příslušný obecní úřad. Zvíře není nikterak označené a jeho původ nelze prokázat. „Pravda, v této lokalitě už běhal a zajišťovali jsme „pštrosa“ emu, běžně zde létá páv a mini prase je to nejmenší, ale pokud někomu zvíře chybí, tak by se o jeho odchyt měl starat v první řadě a hlavně on, jakožto majitel. Opravdu není v našich silách ani zájmu, stále dokola pátrat po nezodpovědných majitelích a chovatelích takovýchto zvířat. Nehledě na to, že není týden, aby nám městská policie nepřivezla odchyceného papouška, zakrslého králíka, exotickou vodní želvu či bednu morčat,“ postěžoval si Karel Makoň.

Prasátko se má čile k světu. Foto: DESOP

Pokud by měl někdo zájem o nového čtyřnohého kamaráda, měl vyhovující a hlavně dostatečně zabezpečené chovatelské zázemí a určité zkušenosti s chovem těchto zvířat, může si prasátko adoptovat. „Zvíře je částečně ochočené, ale není úplně krotké. Vhodné je zejména k dětem a na trávník či zahrádku k rodinnému domu. Za pouhou jednu hodinu dokázalo komplet „zrychtovat“ trávník ve voliéře. Čím dříve se najde nový majitel, tím lépe,“ doplnil Karel Makoň.