Zvířátka v lese přikrmujte s rozumem a nejlépe po dohodě s myslivci

Tentokrát se u krmelce servíroval oves. Foto: TV ZAK

Krmení pro zvěř je lepší nosit v menších dávkách a častěji, není vhodné nosit pečivo. „Pro srnčí zvěř je pečivo špatné, protože to srnčí trpí acidózou žaludku, což je překyselení žaludku a může pak i uhynout,“ říká myslivec Karel Krátký, který se stará o zvěř v lesích nedaleko od Chrástu u Plzně. Zájemci o pomoc s krmením by se měli nejlépe domluvit se samotnými myslivci a krmivo přinést jim.

Krmelec po doplnění zásob. Foto: TV ZAK

„Dnes jsme přinesli seno, které mufloní zvěř hodně bere a vedle toho ještě jadrné krmení. Jedná se o oves, který je nejvhodnější. Může se použít i ječmen. Ale například pšenice už je pro spárkatou zvěř špatná,“ vysvětlil myslivec. Občas zvěři donese i dužnaté krmivo, jako řepu nebo mrkev. A samozřejmě nesmí u krmelce chybět sůl, kterou zvěř olizuje. Na tu chodí veškerá spárkatá zvěř i prasata. Myslivec chodí ke krmelci třikrát týdně. Všude kolem jsou stopy, které svědčí o tom, že místo zvěř hojně navštěvuje.

Myslivec míří s krmením ke krmelci. Foto: TV ZAK

„Máme tady zvěř srnčí, mufloní a i dančí se nám tady ukázala posledních pár let. Samozřejmě jsou tady i šelmy, tou nejběžnější je liška, kuny, lasičky i jezevec,“ uvedl Karel Krátký. Místy jsou v oblasti přemnožená divoká prasata, která na polích dokáží napáchat velké škody. V lese prý černá zvěř nedělá škodu skoro žádnou.

K tomuto rozštěpu chodí zvěř olizovat sůl. Foto: TV ZAK
Foto: TV ZAK