Zraněný výr se léčí na klinice v Plzni

Ani krásné jarní dny neznamenají oddych pro rokycanské ochránce přírody. Kromě starostlivosti o mláďata rarohů velkých, které lze sledovat na www.csop.erc.cz, několikrát denně vyjíždějí za zraněnými živočichy, které se na Berounsku, Hořovicku či Rokycansku dostanou do nesnází. Jedním z posledních pacientů je sameček výra velkého, který se zranil v blízkosti obce Tmaň na Berounsku. V místní vápence si zachytil nohu za silo a bohužel si jí zlomil. Okamžitě putoval do rokycanského záchranného centra a odsud na veterinární kliniku do Plzně. V současné době se postupně zotavuje u kolegů v plzeňské záchranné stanici, ale předpoklad, že by se opět vrátil do volné přírody, je víceméně nereálný.

Výr velký je největší sova v Evropě s rozpětím kolem 170 centimetrů. Má nápadná péřová ouška a ohnivě oranžové oči. Hnízdí brzy na jaře a již v únoru či březnu se v hnízdě objevují vejce, na kterých samice sedí asi 35 dnů. Loví za soumraku a jeho kořistí jsou drobní obratlovci do velikosti zajíce. Dožívají se vysokého věku.

Byť řada případů záchrany volně žijících živočichů, kteří se dostanou do záchranných stanic, končí jejich záchranou či vypuštěním zpět do volné přírody, je třeba si uvědomit, že k některým případům se zachránci nedostanou včas či jsou jejich zranění tak vážná, že bohužel končí smrtí,“ sdělil Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany. Ten také ukazuje zraněného výra dětem před jeho přesunem na veterinární kliniku do Plzně.