Zoo zažívá populační explozi, narodilo se několik zajímavých mláďat

Zoborožec celebeský. Foto: Martin Vobruba

Doslova populační explozi zažívá v těchto dnech plzeňská zoo, kde přišlo na svět několik zajímavých mláďat. V pavilonu afrických kopytníků nalezla letní azyl tři čerstvá mláďata jihoamerického pštrosa nandu pampového. V jejich sousedství jsou ke spatření malé seriemy rudozobé ze dvou letošních snůšek. Ty starší již samostatně, jedna menší v hnízdě u rodičů. Další přírůstek mají africké listožravé opice guerézy angolské a úplně poprvé se vylíhlo mládě zoborožce celebeského.

Nandu pampový. Foto: ZOO Plzeň

Současná skupina nandu pampových se v plzeňské zoo chová od roku 1998 a poprvé se u ní podařilo odchovat čtyři mláďata v roce 2001. Od té doby se to podařilo s přestávkami ještě několikrát zopakovat. „Nandu žijí společně s lamami a kapybarami ve výběhu jihoamerické pampy. Současná samice se vylíhla v Plzni v roce 2001. Samečka jsme si v roce 2016 přivezli z Olomouce, kde žil v samčí skupině, v roce 2017 vyseděl první mláďata v Plzni. Mláďatům dáváme směs pro kuřata se strouhanou mrkví a krájenými kopřivami,“ řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Tak toto je seriema rudozobá. Foto: ZOO Plzeň

První seriema z odchovu Zoo Děčín přicestovala do Zoo Plzeň na podzim 2002. V Plzni se od roku 2006 pravidelně množí. „Seriemy jsou zřídka létající běhaví ptáci žijící v pampách. Živí se hady a tvarem těla se podobají africkému dravci hadilovu písaři, který žije stejným způsobem života. Tento jev se nazývá konvergence. Nepohrdnou ani hlodavci a hmyzem, bobulemi i jinou potravou. Žijí v jižní Brazílii, Uruguaji, Paragaji a severní Argentině, společnou čeleď, někdy nazývanou „běhavcovití“ s nimi tvoří čuňa černozobá. Na krátký okamžik dosáhnou rychlosti i 70 km/hod,“ řekl mluvčí zoo. Seriemy žijí jednotlivě, v párech nebo malých skupinách. Jsou známé nápadným pronikavým křikem.

Mládě guarézy staré 17 dní. Foto: Vojtěch Smolík

Guerézy angolské se daří v Plzni rozmnožovat již v několikáté generaci. V Evropě tento druh opic chová jen malý počet zoo. „Nejnovější přírůstek se narodil poslední červencový den. Je to samec a celkově 17. narozené mládě v Plzni. Rodiči jsou devítiletý Vuk, který je v Plzni od roku 2018 a místní rodačka, osmiletá Gipsy. S péčí pomáhá i babička Viky. Ošetřovatelé mláděti vybrali jméno svahilského původu TAWI, což lze přeložit jako větvička,“ vysvětlil Martin Vobruba.

 

Také první tuzemské mládě zoborožce celebeského je samec. Vylíhl se v budce posledního května a opustil ji 4. srpna. Ještě není tak krásně zbarvený jako jeho otec. Samice je černá a nenápadná. Rodinka žije ve voliéře nedaleko expozice pand červených. Nyní chovají tento druh čtyři zoo v Evropě. V současnosti chová plzeňská zoo čtyři druhy asijských zoborožců.