Zoo Plzeň zažívá baby boom u antilop, letos se narodilo už pět mláďat

Čtyři z pěti mláďat africké antilopy vodušky červené narozených v plzeňské zoo. Foto: Martin Vobruba

Už pět mláďat africké antilopy vodušky červené – lečve přišlo letos na svět v plzeňské zoo. A ve všech případech se jedná o samičky. Plzeňské stádo tvoří nyní devět dospělých samic, ke kterým se v období námluv připojuje krásný dospělý samec a samozřejmě i pět letošních mláďat. Stádo je v této chvíli skryto návštěvníkům v útrobách pavilonu.

„První voduška lečve, sameček, se v Plzni narodila v roce 2005. Od té doby přišlo v zoo na svět již několik desítek dalších mláďat. V roce 2003 získala zoo tento krásný druh jako třetí druh vodušky v historii plzeňské zoo, po voduškách znamenaných a abok, které zde předtím žily v 80. a 90. letech. Celý chov byl postaven na importované skupině dvou samců a pěti samic,“ vysvětlil mluvčí zoo Martin Vobruba.

Voduškám se v Plzni daří. Foto: Martin Vobruba

V létě sdílejí antilopy vodušky africký výběh spolu se zebrami a pštrosy. V této chvíli je v Evropě k vidění v přibližně šedesáti zoo. „Tento poddruh žije v centrální Zambii v mokřinách kolem řeky Kafue. V posledních dvaceti letech došlo k velkému poklesu populace tohoto poddruhu. Důvodem je radikální změna přírodních podmínek způsobených suchem, nemoci, invaze nepůvodních druhů rostlin a v neposlední řadě intenzivní love. V červené knize ohrožených druhů tak její zařazení bylo změněno z kategorie „zranitelný“ na „ohrožený,“ informovala Marie Palacká, kurátorka chovu kopytníků v Zoo Plzeň.

Vodušky mají tělo dlouhé 1,3 až 2,4 metru a váží od 70 do 120 kilogramů. Samci jsou tmavší a mají až devadesáticentimetrové spirálovité rohy. Voduška červená žije ve velkých stádech a dožívá se až 15 let.