Zoo Plzeň zahalená do smutku, zemřela Neyla, samice vzácného lva berberského

Samice Neyla už odešla do lvího nebe. Foto: Zoo Plzeň

Smutek zavládl v plzeňské zoo. V neděli tam uhynula přes veškerou snahu ošetřovatelů a veterinářů v důsledku těžkých pooperačních komplikací čtyřletá samice lva berberského jménem Neyla. Nepřežila ani její tři mláďata. Zoo o ztrátě nesmírně cenného a oblíbeného zvířete informovalo na svých facebookových stránkách.

„Operaci podstoupila Neyla minulé pondělí 25.2. Veterináři byli nuceni přistoupit k císařskému řezu, poté, co po porodu mrtvého mláděte nebyla samice schopná přirozeně porodit zbývající dvě mláďata. Zbytek lví tlupy je v pořádku, od úterý bude pavilon přístupný návštěvníkům,“ informovalo vedení zoo. Součástí tlupy tak zůstává osmiletý samec Mates, Neylina rovněž čtyřletá sestra Tamika a pět mláďat různého věku od obou lvic.

V plzeňské zoo se čekalo na narození prvního lvíčete 40 let. Stalo se tak v roce 2016 a matkou samice Amiry byla lvice Tamika. O rok později přivedla na svět své první mládě, samce Baqira, také její sestra Neyla. Tamika se později stala ještě matkou trojčat. Loni v létě se Neyla stala matkou podruhé, když se jí narodila dcera Luisa.

Ve volné přírodě už člověk berberské lvy vyhubil, vzácné šelmy tak už přežívají jen v zajetí. Tento druh se podařilo zachránit díky marockému králi, který tyto šelmy choval ve svých zvěřincích.