Zoo Plzeň spojí oslavu Velikonoc s Dnem Země

ilustrační foto / plzen.cz

Po celé tři dny nadcházejícího prodlouženého víkendu bude patřit statek Lüftnerka v plzeňské zoo oslavám Velikonoc. Od soboty 19. dubna do pondělí 21. dubna čeká na návštěvníky od 10 do 18 hodin bohatý program. Na vlastní oči uvidí pletení různých typů pomlázek, dále tvorbu proutěného zboží, zdobení kraslic tradičními i moderními technikami nebo otloukání vrbových píšťalek.

„Zejména pro malé návštěvníky bude určena ukázka téměř zapomenutých dětských her z dob, kdy byl i kousek opracovaného dřeva velkou hračkou. Chybět nebude ani oblíbená velikonoční soutěžní naučná stezka pro celé rodiny,“ říká František Hykeš z plzeňské zoo.

Význam jednotlivých dnů v liturgickém kalendáři a jejich zvyky přiblíží malá výstavka doplněná velikonoční slovesnou tvorbou a předpisy na různé dobroty patřící k těmto svátkům. Na pondělní návštěvníky bude čekat tradiční velikonoční koleda s pomlázkovou šupačkou.

„Třetí dubnová sobota je sice především prvním velikonočním víkendovým dnem, ale Zoologická a botanická zahrada města Plzně společně se Sdružením IRIS připomene veřejnosti, že 22. dubna slaví ekologicky smýšlející lidé na celém světě Den Země,“ dodává Hykeš. A protože by to měla být oslava ve znamení pozitivních skutků ve prospěch životního prostředí, ve 14 hodin již tradičně na začátku aleje Kilometrovka u Kalikovského mlýna vyvrcholí soutěž ve sběru použitých hliníkových obalů ve školách a domácnostech Plzeňska. „Menší množství hliníku lze až do pondělí 21. dubna předat též do kontejneru u hlavního vchodu do Zoologické a botanické zahrady města Plzně v ulici Pod Vinicemi,“ doplňuje Hykeš.

[quote_box_center]Sběr hliníku organizuje především časopis IRIS. V loňském roce se podařilo zachránit 1 770 kg této suroviny. Největší zásluhu na tom mají tradičně žáci a obyvatelé z Města Touškova (805 kg) a dále děti ze ZŠ Ludvíka Očenáška z  Dolní Bělé (421 kg), rovněž na severním Plzeňsku. Razantně se ke sběrové aktivitě v roce 2013 připojili žáci z 31. ZŠ v Plzni, kteří dokázali naplnit hliníkem středně velký kontejner. Pochvalu si zaslouží také studenti z plzeňského Masarykova gymnázia – 130 kg, Dům dětí a mládeže Radovánek v Žihli – 125 kg a děti z 91. MŠ v Plzni – 120 kg. Nejpilnějším jednotlivcem se sedmi kily se stal Jan Lontschar ze Zruče. A ještě dvě zajímavosti: V jednom případě hliník připutoval balíkem České pošty a nejvzdálenějšími sběrači byli, obdobně jako loni, žáci ze ZŠ v jihočeské Sedlici.[/quote_box_center]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here