Znáte tři nejkrásnější vyhlídky na Plzeňsku?

Rozhledna Kotel u Rokycan. Foto: F. Beránek

Famózní západy slunce s pohledem na řeku, rozhled s viditelností desítek kilometrů a romantika v lese. I taková místa máme okolo sebe, jen o nich možná nevíme!

Pět pohoří z jednoho místa

Vrchol Kotel u Rokycan skýtá díky poměrně nové rozhledně nádhernou podívanou. Jde o 28 metrů vysokou železnou konstrukci s točitým schodištěm, takže výhled ze shora je poměrně zajímavý zážitek, pokud fouká vítr. Kotel je jedinou vyhlídkou v západních Čechách, ze které lze spatřit nedaleké Brdy, Krušné hory, České Středohoří, Český les, ale i několik desítek kilometrů vzdálenou Šumavu. Zaparkovat nelze přímo na místě, pro pořádný výhled je třeba si vyšlápnout menší kopec. Auto však lze ponechat na vyhrazeném parkovišti pod rozhlednou.

Romantika za soumraku

Městečko Liblín ležící na řece Berounce je známé především mezi plzeňskými vodáky. Jejich útočiště a stejně tak malebnou krajinu nápadně podobající se Solenické podkově lze spatřit z Havlovy skály nedaleko hlavní silnice za obcí směrem na Újezd u sv. Kříže. Kromě Havlovy skály doporučujeme výlet spojit s návštěvou Libštejna, zříceninou středověkého hradu poblíž vyhlídky. Parkoviště tu však nenajdete, místo není zrovna centrem turistického dění. Hledejte nenápadnou odbočku po pravé straně, odtud lze zajet do lesa, či ponechte auto v části obce Horní Liblín.

Foto: F. Beránek

Na rande do lesa!

Romantický vyhlídkový altán v Kornatických lesích nabízí podívanou na přírodní park Kornatický potok. Tato malá rozhledna nesoucí název Mariina vyhlídka se nachází mezi obcemi Milínov a Kornatice. Během srpna a září jsou okolní lesy taktéž velmi oblíbené zejména mezi houbaři. Nedaleko Kornatického rybníka se nachází parkoviště, odkud se lze po lesní cestě vydat přímo k vyhlídce. Mimo jiné stojí za navštívení v okolí také proslulá zřícenina hradu Radyně a Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci či volně přístupný zámecký park na Kozlu.