Změna pro Plzeň tvrdí: Město je laxní v regulaci heren. Obvody ale vidí situaci jinak!

Přes tisíc Plzeňanů k dnešnímu dni podepsalo internetovou petici na podporu zákazu heren na území města. Že je počet heren ve městě alarmující, potvrzuje i to, že se Plzeň umístila na třetím místě v počtu jednoho obyvatele na hernu. „Herny nejsou nic dobrého a v automatech mizí velká část peněz, které pochází z trestné činnosti, nebo také ze sociálních dávek. Jsou to peníze, které pak chybějí v rodinách a také místním podnikatelům, když by mohly být utraceny například za nákupy a služby,“ řekla členka uskupení Změny pro Plzeň, Renata Zoubková.

plzen_cz_18070_1_0401143443

Lidé si ale neuvědomují, že z peněz které jsou získány prostřednictvím heren, obvody platí nová hřiště pro děti, opravují nebo staví školky, podporují sportovní aktivity a mnoho dalšího. „Zrušení hazardu by za současných podmínek pro obvod znamenal výpadek příjmů ve výši cca 17 880 000 korun. Pravděpodobně by došlo ke zrušení poskytovaných grantů a výrazné omezení péče o zeleň a odpady. Rovněž i minimální možnost investičních akcí,“ sdělil starosta Slovan Lumír Aschenbrenner. K jeho slovům se připojuje i starosta MO Plzeň 1 Miroslav Brabec. „Nulový hazard by pro náš obvod znamenal, že bychom přišli o finanční prostředky. Ty využíváme k realizaci velkých staveb, například Slonů na Mži, rekonstrukci Bazénu Lochotín, výstavbu venkovního bazénu, rekonstrukci MŠ a dalších,“ prohlásil Brabec s tím, že v roce 2013 obdržel obvod do svého rozpočtu 19 349 000 korun a dle schváleného rozpočtu na rok 2014 by měl utržit 15 086 000 korun. Pro centrální obvod by měla nulová vyhláška ještě větší následky. „V rozpočtu by došlo k výpadku zhruba 50 milionů korun, který by muselo město nahradit,“ uvedl starosta Jiří Strobach. 10 milionů míří na neziskovky, sportovní účely, kulturu, prevenci kriminality. Další peníze jsou použité na odpady, zeleň a úpravy školek. Největší plzeňský obvod už herny reguloval o 50 procent. „Postupovali jsme tak, jak jsme to slíbili. Ve vzdálenosti 100 metrů od škol a školních zařízení a v ulicích Kollárova, Tylova, Husova už došlo k omezení,“ dodal Strobach. Starosta Doubravky Michal Chalupný nevidí problém jen v penězích, které by chyběly. „Můj osobní názor je, že přísnou regulací ano, zákaz ne. Vede mě k tomu i zjištění, že v jedné provozovně, kde jsme provozování zakázali, si provozovatel založil “ klub“, kde automaty bez regulace a odvodů provozuje nadále. O internetovém sázení ani nemluvě,“ dodal.

plzen_cz_18070_3_0401143458

Změna pro Plzeň ale pořád proti hernám bojuje. „Jak ukázaly poslední měsíce, plzeňští zastupitelé se nemají k razantní regulaci hazardu. Počet heren povolených městskou vyhláškou naopak dvakrát po sobě zvýšili, zatím co trend v jiných městech je opačný. Proto jsme se rozhodli, že využijeme zákona o obcích a prostřednictvím podpisů prosadíme projednání návrhu nulové vyhlášky k tvrdému hazardu na dubnové jednání zastupitelstva,“ říká Martin Marek mluvčí Změny pro Plzeň. V roce 2012 totiž radnice přijala vyhlášku, kdy zastupitelé stanovili počet povolených heren v Plzni na 81. Ještě téhož roku v prosinci však zastupitelé počet povolených heren v Plzni zvýšili na 118 a znovu v září 2013 počet heren zastupitelé opět změnou vyhlášky navýšili počet heren v Plzni na 130.