Zlatého ledňáčka si z Finále Plzeň odnesl film Domestik

Zástupci vítězného filmu Domestik. Foto: Finále Plzeň

Slavnostním zakončovacím večerem a udělením cen Zlatý ledňáček skončil 32. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Hlavní cenu si z něj odnesli tvůrci filmu Domestik. Závěrečný ceremoniál, stejně jako celý šestidenní program, uvedli moderátoři Jan Cina a Petr Vančura.

Alžbět Noll, film Mimořádná zpráva

Letošním tématem festivalu, který má jako jediný domácí festival v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a také počiny, které vznikly v české koprodukci, byla oslava českého filmu.

Festival navštívilo 14 500 diváků, dorazila také celá řada herců, tvůrců a českých i zahraničních filmových profesionálů. Uvedeno bylo celkem 127 projekcí včetně třech přidaných. V letošním programu měli diváci možnost zhlédnout 12 premiér a předpremiér, o Zlaté ledňáčky se utkalo 28 soutěžních snímků a 7 krátkometrážních studentských filmů.

Jan Štern, film Rédl

Vítěze vybraly čtyři mezinárodní poroty, v nichž zasedli zahraniční tvůrci a filmoví profesionálové. Nestatutární ceny udílely také tři studentské poroty, složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni.

Hlavní cenu, Zlatého ledňáčka, v kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film udělila porota dramatu režiséra Adama Sedláka Domestik, vyprávějícího o proměně vášně v sebedestruktivní obsesi.

Zlatého ledňáčka za Nejlepší dokumentární film obdržel snímek Tomáše Bojara Mimořádná zpráva, přinášející autentický vhled do práce novinářů tradičních médií v dnešní zrychlené, informacemi přehlcené době.

Zástupci filmu Dukla 61

Ocenění za Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii cyklická tvorba si odnesl čtyřdílný kriminální thriller Rédl v režii Jana Hřebejka. Nejlepším televizním a internetovým projektem v kategorii film a minisérie se stal dvoudílný televizní film Davida Ondříčka Dukla 61.

„Tento ročník byl výjimečný svou návštěvností, která nás až překvapila. Několik dní před začátkem festivalu jsme měli některé projekce zcela vyprodané a několik jsme přidávali. Překvapilo nás, že obrovský zájem nebyl jen o úplně nové filmy a jejich předpremiéry a premiéry, ale i o snímky, které jsou v českých kinech vnímány jako okrajovější. Festivaloví návštěvníci si je nenechávají uniknout. Těší nás účast hostů i veřejnosti. Máme také radost, že do Plzně na festival přijíždí čím dál tím víc tvůrců a herců z mladé generace, a že je baví. Ceníme si také spolupráce s mezinárodními hosty,“ sdělila ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

VÝSLEDKY OCENĚNÍ ZLATÝ LEDŇÁČEK 2019:

STATUTÁRNÍ CENY UDĚLENÉ MEZINÁRODNÍMI POROTAMI

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší celovečerní hraný a animovaný film
Domestik | Adam Sedlák, Jakub Jíra

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší dokumentární film
Mimořádná zpráva | Tomáš Bojar

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „cyklická tvorba“
Rédl | Jan Hřebejk

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii film a minisérie
Dukla 61 | David Ondříček

Cena Zlatý ledňáček za nejlepší studentský́ krátkometrážní film
Spolu sami | Diana Cam Van Nguyen

NESTATUTÁRNÍ CENY UDĚLENÉ STUDENTSKOU POROTOU ZÁPADOČESKÉ UNIVERZITY

Cena studentské poroty za nejlepší celovečerní hraný a animovaný film
Toman | Ondřej Trojan

Cena studentské poroty za nejlepší dokumentární film
Central Bus Station | Tomáš Elšík

Cena studentské poroty za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „cyklická tvorba“
Most! | Jan Prušinovský

Cena studentské poroty za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii v kategorii film a minisérie
Metanol | Tereza Kopáčová