Živly útočí! Tisíce domácností bez proudu, kalamitní stav, řeky na prvním povodňovém stupni!

Hasiči měli v neděli celý den plné ruce práce. Foto: HZSKK

AKTUALIZOVÁNO: Tisíce domácností bez proudu v důsledku zpřetrhaného elektrického vedení, do kterého padají stromy vyvrácené vichřicí. Na druhé straně pak stoupající hladiny řek na Šumavě, které už dosáhly prvního povodňového stupně. Tak vypadalo v neděli večer řádění živlů na západě Čech, které místy doprovázelo i krupobití. Ve 22. 00 hodin dokonce vyhlásili energetici v regionu kalamitní stav!

Regionální mluvčí společnosti ČEZ Michaela Jirovcová informovala, že k 20. hodině energetici v kraji evidovali 33 poruch na vedení vysokého napětí. O dvě hodiny dříve jich bylo jen 15. Lze předpokládat, že se počet poruch ještě zvýší, protože ani ve 22.00 se vichřice neuklidnila. Mezi nejpostiženější oblasti v Plzeňském kraji patří Klatovsko, Domažlicko, Tachovsko a Plzeň-sever, částečně i oblast Plzeň-jih. Bez elektřiny bylo v kraji ve 20.00 hodin kolem 15 tisíc odběratelů.

K 22. hodině vyhlásila energetická společnost ČEZ z důvodu obrovského množství poruch způsobených vichřicí kalamitní stav pro Karlovarský a část Plzeňského a Středočeského kraje.

V této oblasti evidovali energetici zhruba 120 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Kalamitní stav platí ve všech třech okresech Karlovarského kraje a v Plzeňském kraji na Klatovsku, v Plzni, na severním Plzeňsku, Rokycansku a Tachovsku.

Vzhledem k životu nebezpečné situaci v lesích budou na některých místech čety energetiků pokračovat na obnovení dodávek elektřiny až v pondělí ráno.

Na první povodňový stupeň vystoupala v důsledku silného deště a tání sněhu na horách řeka Otava v Rejštejně a v Sušici, dále pak řeka Křemelná ve Stodůlkách. Nejsilnější vítr v neděli večer naměřili meteorologové v Plzeňském kraji v Plzni na Mikulce, kde dosahoval rychlosti až 94 kilometrů za hodinu. Devadesátkou pak foukalo na Přimdě na Tachovsku nebo na šumavském Churáňově.