Živá ulice skončila. Hraje se ještě v Inspiral Garden a chystá se Festival polévky

Po 14 dnech festivalového dění skončil hlavní blok Živé ulice, jehož návštěvnost předčila očekávání pořadatelů. Hudba, koncerty a Djs ale budou pokračovat ještě celý následující týden. Pořadatelé se rozhodli prodloužit dosud největší festival o dalších 7 dní. I jako poděkování za podporu diváků, kteří přispívají na program pro rok 2016. Živá ulice oživí centrum Plzně také v září.

Festival Živá ulice je v roce 2015 největší ve své historii. Dokládá to nejen počet interpretů, scén a různorodost programu, ale také počet návštěvníků. Ten přesáhl očekávání pořadatelů, kteří původně počítali s návštěvností do 50 000 lidí. „Nejenže se zvýšil počet diváků, ale i jejich přístup k festivalu. Zatímco dříve většina přišla na hlavní večerní koncert na náměstí Republiky, letos jsme měli centrum plné od odpoledních hodin. Na festivalu tak strávili klidně čtyři až pět hodin denně,“ říká ředitel festivalu Jakub Vedral. Změna v trendu návštěvnosti je vidět i na unikátním počtu diváků. „Letos se také zvýšil počet unikátních návštěvníků festivalu. Nejenže chodí naši tradiční diváci, ale přicházejí i noví, které jsme v loňských letech neoslovili. Jiné publikum bylo na koncertu Lenky Dusilové, jiné na Dubioza kolektiv i Bigbít – Plzeň sobě. Věříme, že je to právě šířkou a kvalitou letošního programu,“ dodává Jakub Vedral.

Hlavní blok Živé ulice skončil v neděli 23. srpna koncertem plzeňských legend, které na náměstí Republiky zahrály ve spolupráci s iniciativou Bigbít – Plzeň Sobě. Na Živé ulici ale už v průběhu festivalu zahrála celá řada plzeňských kapel, ty tvořily přibližně jednu třetinu všech hudebních interpretů. Plzeňské publikum má rádo plzeňské kapely, dokladem toho jsou kapely Pestalozzi a Znouzectnost nebo celý první víkend, který byl U Branky věnován mladé místní tvorbě. Poslední den festivalu byl divácky nejúspěšnější, což mimo jiné potvrzuje, jak důležité je financování festivalu. „Rozpočet na neděli, tedy na jeden den plzeňských kapel Bigbít – Plzeň sobě byl 800 000 korun bez technického zajištění, které Živá ulice poskytla zadarmo. Tato částka se blíží jedné třetině rozpočtu hudební části celé Živé ulice, která letos ovšem trvá 29 dní. Je to jen doklad toho, že výše financování má přímý dopad na návštěvnost festivalu,“ říká Jakub Vedral. Živá ulice v roce 2016 dostane z rozpočtu města vůbec nejnižší částku ve své historii. Zhruba 60 % rozpočtu musí tak pořadatelé získat z jiných zdrojů. Jedním z nich je také Everfund.cz,  jehož prostřednictvím vybírají peníze na rok 2016. „K poslednímu dni hlavního bloku nám Plzeňané přispěli krásnou částkou 150 000 Kč. Z toho máme obrovskou radost. Je vidět, že lidé mají Živou ulici rádi, že si váží, že takový festival v Plzni mají. A zároveň si uvědomují, že to není samozřejmostí. Ještě ale nemáme vyhráno. Do Festivalu polévky potřebujeme získat 250 000 Kč,“ říká Jakub Vedral. Právě 6. září, kdy se Festival polévky koná, skončí kampaň na podporu příštího roku. Příspěvek od diváků, kteří mohou podpořit festival přes portál Everfund.cz, tvoří zhruba 10 % rozpočtu příštího roku.

Ani po skončení hlavního bloku z centra hudba nezmizí. Až do 30. srpna bude v Šafaříkových sadech i nadále jedna scéna Živé ulice – Inspiral Garden. Zde se každý večer budou konat koncerty nebo v jeho podloubí vystoupí Djs. Vyjma zmiňovaného Festivalu polévky, který si za roky své existence získal velkou oblibu, oživí pořadatelé Živé ulice město Plzeň ještě 12. září. K otevření zrekonstruované budovy Moving Station na Jižním Předměstí ve spolupráci s centrem Johan připravili multimediální instalaci Železná cesta. Jejím autorem je legendární polské divadlo Teatr Osmego Dnia. Záměrem celého projektu Teatru Osmego Dnia a společné tvůrčí dílny centra JOHAN je připomenutí podob, hodnot i cti tvrdé práce v tradičních industriálních profesích a prostředích. Jedná se o první mezinárodní realizaci projektu, kterou pomohl zprostředkovat ArtProm s.r.o., pořadatel Živé ulice.