Živá ulice láká v Plzni na hudbu, silent kino, food festival, módu i dětský program

Místo velkého podia příjemná pouliční slavnost s hudbou na náměstí Republiky. Z Proluky hřiště pro děti, večírky pod korunami růžových keřů v Šafaříkových sadech a U Branky hudební klub pod širým nebem. Koncerty, live session, letní kino, program pro děti, ochutnávka netradičního jídla nebo design a móda. Festival Živá ulice od 12. do 21. srpna promění centrum Plzně. Vstup na všechny akce je zdarma.

Festival Živá ulice už popáté promění centrum Plzně. Zatímco v červenci do DEPO2015 a Mlýnské strouhy přivezla pouliční divadlo, v srpnu se můžete těšit na koláž jednotlivých žánrů. Hudební program potkáte na Náměstí Republiky, U Branky a v Šafaříkových sadech, kde se opět na 10 dní otevře populární Inspiral Garden. Letos poprvé navíc ožijí i další prostory po celé Plzni v rámci live session. „Jedná se o audio vizuální formu, která spočívají v principu živě nahraného hudebního díla (videa i zvuk) z nějaké zajímavé lokace. V podstatě se jedná o jakýsi jednoduchý videoklip, ve kterém jsou mnohdy hrány skladby čistě akusticky nebo v komornějším provedení, než je zná posluchač z desek či koncertů,“ říká k projektu David Ostružár, jeden z organizátorů festivalu Živá ulice. Živá ulice bude vůbec prvním festivalem v České republice, který přichází s projektem Live Session, zapojí se do něj například Anna Polívková, Xavier Baumaxa nebo Circus Problem. Umělce budete moct potkat na Lochotíně, v DEPO215 nebo zahlédnout na střeše domů v centru města.

Zivá ulice (3)Kromě hudebního programu se můžete těšit i na další zajímavé projekty. Živá ulice jako každý rok odstartuje vernisáží výstavy Barva na ulici, která vznikne ve spolupráci s Unií výtvarných umělců. Téma výstavy se tentokrát bude vázat k 700. výročí Karla IV.

Výtvarné umění doplní také film, a to ne ledajaký. Už loni mohli Plzeňané poprvé zkusit silent kino, kdy si každý z účastníků nasadí speciální sluchátka a s nimi film poslouchá. I letos ho pořadatelé zařadili do programu. Během víkendu 13. a 14. srpna zajděte do Proluky na AMY a Takovej barevnej vocas letící komety. „Letos jsme vybrali dva hudební dokumentární filmy. První je dokument o britské jazzové, soulové zpěvačce Amy Winehouse, která zemřela před pěti lety. Takovej barevnej vocas letící komety vypráví o Filipu Topolovi, skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci,“ říká k výběru filmů Táňa Švehlová, dramaturgyně doprovodných programů. Po filmech navíc bude následovat hudebně stejně laděná after party v Inspiral Garden.

Na festivalu Živá ulice už tradičně nebude chybět ani dvoudenní přehlídka alternativní módy a současného designu. Na Plzeň Fashion Days se 18. a 19. srpna představení celkem 29 prodejců – návrhářů a designéru z České republiky. Těšit se můžete nejen na oblečení a šperky, ale i například bytovou dekoraci. Kromě módy se během dvou dnů rozšíří Živá ulice i o další menší festival – Babylon na Plotně představí kuchyni národnostních menšin žijících v Plzni a Plzeňském kraji. Přijít ochutnávat můžete 16. a 17. srpna do Šafaříkových sadů například speciality z Pobřeží slonoviny nebo typickou romskou kuchyni.

Proluka pak bude patřit jako každý rok dětem. Kromě pohádek jsou pro děti připraveny workshopy, pouliční knihovna, hřiště, velké pískoviště nebo noční bojovka.