Zimní mistrovství ČR v plavání se uskutečnilo v Plzni již po dvanácté

Letos se mistrovství zúčastnilo  456 závodníků z 67 klubů a absolvováno bylo 2 707 startů. Plzeňský Městský bazén na Slovanech poskytuje vynikající podmínky. Deset drah, hlediště a perfektní zázemí.

Vrchními rozhodčími byli Luboš Imryšek, Martin Hansgnt  a Vladimír Srb. O moderování celého mistrovství se starala neúnavně dvojice Boris Neuvirth a Radek Šilhan. Na rozdělování medailí a diplomů u stupňů vítězů se podíleli Petr Ryška, předseda Českého svazu plaveckých sportů, Petr Adamec, předseda Sekce plavání a předseda klubu a ředitel Městského bazénu Slovany Tomáš Kotora.

Po sportovní stránce šlo také  o mnoho, bojovalo se nejen o mistrovské tituly a medaile, ale také o splnění limitů na prosincové ME v Kodani. A podařilo se, že díky výborným výsledkům se celkový počet účastníků navýšil na číslo 14.  Během mistrovství se kvalifikovali například Jan Micka, Simona Baumrtová, Tomáš Franta a dále skvělé a na mistrovství velmi úspěšné, starší dorostence, domácí závodnici Kristýně Štemberové. Snad celé hlediště bouřlivě povzbuzovalo  Martinu Elhenicklou  (Lo Trutnov) v osamoceném boji s časem na trati 800 m volný způsob a jen o malý časový rozdíl jí bohužel Kodaň nevyšla.

V boji o medaile a rekordy byli mezi nejúspěšnějšími, např. sedminásobný rekordman, reprezentant a olympionik Jan Micka (USK Praha) 3x zlato, 1x bronz, splněný limit na ME na 400 a 1 500 m volný způsob a ještě překonaný český rekord na 800 m, Tomáš Franta (Sl. Chomutov)  5 x 1.místo, 1 x 2. místo, 2x splněný limit na ME a překonaný český rekord na 100 m znak, Simona Baumrtová (Sl. Chomutov), také několikanásobná česká rekordmanka  a olympionička, která během  mistrovství  v Plzni absolvovala 20 startů v 7 disciplinách, 3 x zvítězila, 3 x byla druhá, splnila 4 limity na ME, podobně dobře si vedla i Barbora Seemanová, která limity na ME měla splněné již před mistrovstvím a v Plzni už vlastně svou výkonnost jen potvrzovala.

Velice úspěšně si na mistrovství vedl domácí Plavecký klub  Slavia VŠ Plzeň, který získal celkem 70 medailí, velkou měrou se o ně zasloužili dorostenci a dorostenky. Kromě již uvedené skvělé Kristýny Štemberové, to byla například mladší dorostenka Tereza Polcarová, která vybojovala nejen řadu skvělých umístění, a to i mezi dospělými, ale překonala i český dorostenecký rekord v závodě na 1 500 m volný způsob. Šampionát vyšel i další mladší dorostence z domácího klubu, Izabele Zakuciové, která vybojovala 6 x 1. místo, 1 x stříbro a to dokonce ještě  jednou i mezi dospělými. Skvělý byl určitě i velmi všestranný  Ondra Gemov, také získal  několik prvních míst i dalších medailových umístění a nejen, že vyhrál např, závod na 800 m volný způsob ve své kategorii, tak dokázal obsadit i 2. místo mezi dospělými, hned za Janem Mickou.

Bylo zaznamenáno i několik příkladů překonání nejlepších výkonů v žákovských kategoriích.