Žena odsouzená na 17 let za vraždu novorozence nechodí po propuštění z vězení ven

Eskorta odvádí obžalovanou ženu ze soudní budovy. Foto: Richard Beneš

Na odůvodnění aktuálního rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze vraždy novorozence bude teď měsíc čekat advokát Vít Zahálka. Ten obhajoval ženu (31) odsouzenou loni plzeňským krajským soudem na 17 let vězení v souvislosti s úmrtím jejího syna. Ta teď uspěla s dovoláním u Nejvyššího soudu a byla propuštěna na svobodu. Dnes jsme hovořili s jejím přítelem, ona sama rozhovor odmítla.

Tragický případ se stal v červenci roku 2017, kdy se v plzeňském babyboxu objevil novorozenec, který o den později zemřel na následky devastujícího poranění hlavy. Kriminalistům se podařilo bleskově vypátrat na základě záběrů z kamer, že dítě do babyboxu dovezla matka mladé ženy, která chlapečka krátce předtím přivedla svět při utajeném domácím porodu.

Pokusili jsme se v pátek udělat rozhovor s propuštěnou ženou, ale její přítel Václav B. nás k ní do bytu nepustil. „Cítí se hrozně, je ráda že je doma, je to prostě hrozné. Sedm měsíců ji drželi zavřenou, tak se nedivte, je v hrozném stavu. Pořád má velký strach, že se do vězení vrátí. Nezlobte se, ale fakt se k tomu zatím nechce vyjadřovat,“ řekl nám před domem partner obžalované.

Nejvyšší soud rozhodoval o dovolání, které podal advokát Vít Zahálka se svojí klientkou proti odsuzujícím rozsudkům Krajského soudu v Plzni a Vrchního soudu v Praze. Soud dovolání vyhověl a ženu propustil z vězení.

Takto odcházela žena ze soudní síně po vynesení rozsudku. Foto: Richard Beneš

„Nebylo umožněno obhajobě provést důkazy, veškeré návrhy na ty naše důkazy byly ze strany soudu zamítnuty. V současné chvíli ještě nemám samotné rozhodnutí o dovolání. Mám pouze rozhodnutí o tom, že v případě obviněné soud v současné chvíli neshledal žádné konkrétní skutečnosti, které by odůvodňovaly některé důvody vazby, ačkoliv to předchozí řízení bylo vedeno vazebně,“ vysvětlil advokát.

Co se týká toho samotného dovolání a jeho odůvodnění, soud má 30 dní na vypracování toho rozhodnutí. S ohledem na rozsah celé té věci a její složitost se Zahálka domnívá, že soud si celou tuto lhůtu určitě vybere. „Odůvodnění o zrušení těch napadených rozhodnutí nám bude doručeno až po té lhůtě. Zrušením dovoláním napadených rozhodnutí ten rozsudek soudu prvního stupně pozbyl právní moci. A tím tedy i vykonatelnosti, čímž současně zanikl právní důvod k omezení její osobní svobody. Když soud neshledal jakékoliv vazební důvody, tak nezbylo nic jiného, než moji klientku propustit na svobodu,“ uvedl Zahálka.

Celý případ se znovu vrátí k plzeňskému krajskému soudu, aby věc v potřebném rozsahu, podle pokynů Nejvyššího soudu znovu projednal a znovu ve věci rozhodl. Krajský soud uznal ženu vinnou z toho, že porodila zdravé dítě, které nezjištěným způsobem těžce zranila. Obhajoba žádala zprošťující rozsudek vzhledem k údajnému nedostatku důkazů, protože se prý nepodařilo prokázat, kdy přesně dítě utrpělo smrtelné zranění. Obhajoba tvrdí, že s dítětem po jeho vyjmutí z babyboxu na poliklinice manipulovalo několik dalších lidí – zdravotníků a lékařů.

Lékaři ze záchranky ani z polikliniky podle obhájce na novorozenci nezjistili žádné vážné zranění. O zranění nebyla zmínka ani těsně po přijetí chlapečka do nemocnice. Z nemocnice, kam bylo dítě přijato loni 23. července v 6.50 hodin, se první informace o vážném stavu objevila až v 9.20 hodin. Podle obhájce je tedy přisuzování viny obžalované pouze domněnkou a spekulací. Ta se nikdy nepřiznala k tomu, že by novorozenému chlapečkovi ublížila. O jejím těhotenství ale nevěděl nikdo jiný, kromě jejího partnera. Pro dítě si ani nepřichystala žádnou výbavičku.