Žena odsouzená loni za vraždu novorozeného syna na 17 let vězení je na svobodě

Takto odcházela Jana F. ze soudní síně po vynesení rozsudku. Foto: Richard Beneš

Na svobodu byla propuštěna z výkonu trestu žena (31) z Plzně, kterou loni v dubnu senát plzeňského krajského soudu poslal na 17 let do vězení za vraždu svého novorozeného syna. S touto šokující informací přišel jako první ve čtvrtek server idnes.cz s tím, že žena uspěla s dovoláním u Nejvyššího soudu. Důvody propuštění soud nesdělil. Jednalo se o chlapečka, kterého ve velmi špatném stavu odvezla matka odsouzené ženy do plzeňského babyboxu. Chlapeček zemřel o den později ve fakultní nemocnici.

Propuštění odsouzené ženy z vězení serveru potvrdil advokát Vít Zahálka. Nejvyšší soud soud podle jeho slov rozhodoval o dovolání, které podal se svojí klientkou proti odsuzujícím rozsudkům Krajského soudu v Plzni a Vrchního soudu v Praze. Soud dovolání vyhověl a ženu propustil z vězení. Aktuální verdikt Nejvyššího soudu, potvrdil bez detailů také jeho mluvčí Petr Tomíček.

Soud uznal ženu vinnou z toho, že porodila zdravé dítě, které nezjištěným způsobem těžce zranila. Dítě žena předloni v létě přivedla na svět při utajeném domácím porodu v koupelně bytu, který obývala se svojí matkou. Po porodu měla podle obžaloby chlapečkovi způsobit hrubou silou vážná zranění hlavy. Při činu ji vyrušila matka, která následně dítě odvezla a uložila do plzeňského babyboxu. Chlapec o den později zemřel v nemocnici na následky devastujícího poranění hlavičky. Žena se přiznala, že dítě opravdu nechtěla, odmítla ale, že by ho zranila. Obhajoba žádala zprošťující rozsudek vzhledem k údajnému nedostatku důkazů, protože se prý nepodařilo prokázat, kdy přesně dítě utrpělo smrtelné zranění.

Eskorta odvádí obžalovanou ženu ze soudní budovy. Foto: Richard Beneš

„Usmrtila dítě, které nedostalo žádnou šanci na život. Usmrtila ho bezprostředně po porodu. Jednání, kterého se dopustila, pro něj není, podle našeho názoru, špetka omluvy,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Tomáš Bouček.

Podle obžaloby představovalo pro matku narození již druhého dítěte komplikaci v jejím životě a rozhodla se proto využít toho, že o jejím těhotenství nevěděl nikdo jiný, kromě jejího partnera. Pro dítě si ani nechystala žádnou výbavičku. Měla si naplánovat, že se novorozence zbaví, po porodu ho uloží do igelitového pytle a pak ho vyhodí. Plány však mladé ženě nečekaně překazila její matka.

Obhájce Vít Zahálka postavil svoji obhajobu na tom, že po obžalované a její matce prošlo dítě po vyjmutí z babyboxu na poliklinice přes několik lidí při převozu sanitkou i ve fakultní nemocnici. Lékaři ze záchranky ani z polikliniky ale na něm nezjistili žádné vážné zranění. O zranění nebyla zmínka ani těsně po přijetí chlapečka do nemocnice. Z nemocnice, kam bylo dítě přijato loni 23. července v 6.50, se první informace o vážném stavu objevila až v 9.20 hodin. Podle obhájce je tedy přisuzování viny obžalované pouze domněnkou a spekulací.

To ale odmítl soudce Bouček, zdůraznil, že z provedených důkazů vyplynulo, že chlapeček už při přijetí do nemocnice jevil řadu výrazných známek nedobrého zdravotního stavu. Na zádech, na rukou i na nohou měl četné hematomy, lékaři mu museli na oddělení intenzivní péče odsávat krev z úst a poskytnout dechovou podporu. „Nemáme žádné pochybnosti o tom, že již při přijetí do fakultní nemocnice byl zdravotní stav poškozeného špatný,“ řekl při odůvodnění rozsudku soudce. Zcela pak vyloučil, že by zranění dítěte mohlo vzniknout náhodně neopatrnou manipulací ze strany lékařů nebo sester. Podle soudce vzniklo zranění v důsledku hrubého násilí. Vývoj případu budeme i nadále sledovat.