Žena obžalovaná z vraždy novorozence před soudem znovu tvrdila, že s dítětem nemanipulovala

Obžalovaná Jana F. odchází ze soudní síně. Foto: Richard Beneš

S úsměvem na tváři a v doprovodu svého nového advokáta dorazila v úterý do jednací síně plzeňského krajského soudu Jana F. (31), která byla loni za vraždu svého novorozeného syna odsouzena na 17 let vězení. Dítě zemřelo na následky těžkého zranění hlavy den poté, co ho matka obžalované ženy těsně po utajeném domácím porodu odvezla do Babyboxu. Vrchní soud letos v lednu původní verdikt zrušil po dovolání, případ vrátil do Plzně k novému projednání a Jana F. byla propuštěna z vězení na svobodu. Podle soudu existují pochybnosti o vině odsouzené. Žena dnes u soudu zdůraznila, že ona s novorozencem po porodu nemanipulovala, zatímco její matka ano.

„Nechala jsme dítě ležet v koupelně na zemi pod umyvadlem. Pak tam přišla matka a já nevím, co tam s dítětem dělala. Byla jsem v kuchyni. Pupeční šňůru jsem mu nepodvázala a ani jsem ho neumývala. Matka mi neřekla co s dítětem dělala, odvezla ho do babyboxu. Nečekala jsem, že budu rodit tak brzy. Termín porodu měl být až o tři týdny později. Rozhodla jsem se rodit doma,“ vypověděla naprosto bez emocí obžalovaná Jana F., která své těhotenství dokonale utajila i před matkou, se kterou žila ve společné domácnosti ještě s jejím prvorozeným, tehdy sedmiletým synem.

Jana F. čeká na chodbě soudní budovy. Foto: Richard Beneš

Poprvé se před soudem rozhodla vypovídat matka obžalované, která při prvním projednávání kauzy odkázala na její výpověď do policejního protokolu. Matka čtyř dětí a několikanásobná babička teď se slzami v očích před soudem líčila, co se osudný den kolem šesté hodiny ráno v jejich bytě stalo. „Vzbudila jsem se chtěla jít na záchod, ale nemohla jsem se dostat do koupelny. Dcera nohama držela dveře, když mě tam pustila, všimla jsem si, že si utírá nohy od krve. Zaslechla jsem zvuk, jako když zavrní kočka. Zeptala jsem se, co to bylo a Jana mi odpověděla, že je to dítě. Leželo na boku obličejem ke zdi, zabalené do starého povlečení, na kterém spí pes,“ popsala šokující okamžiky matka obžalované.

Obžalovaná se svým advokátem před vstupem do soudní síně. Foto: Richard Beneš

„Zeptala jsem se dcery, co mám dělat a ona mi řekla, ať dítě odvezu do babyboxu. Dítě mělo celou pupeční šňůru, nebylo od krve, nevzpomínám si, jestli byl na té šňůře uzel. Zabalila jsem dítě do županu, položila vedle sebe na sedačku u auta a odjela k babyboxu na Denisově nábřeží. Celou dobu jsem dítě sledovala, jela jsem pomalu. Téměř vůbec se neprojevovalo. Mělo zavřené oči, neplakalo, měla jsem obavu o jeho život,“ uvedla matka obžalované. Odmítla jakoukoliv vinu na tom, že by dítě při manipulaci mohla zranit. „Vychovala jsem své čtyři děti i vnoučata. Vím, jak s dětmi zacházet,“ dodala.

Před soudem ještě žena hovořila o podivném společném soužití se svojí dcerou a jejím synem. Toho jí soud svěřil do své péče. Už předtím se o chlapce starala namísto jeho matky především ona sama. Podle jejích slov prý chlapec o svoji matku neprojevuje žádný zájem, nechce se s ní stýkat a je fixovaný na babičku. Dcera prý před ní těhotenství tajila. Později se dozvěděla, že Jana F. plánovala se svým přítelem dát dítě za úplatu náhradní matce do zahraničí.

Obžalovaná odmítla svůj podíl na smrti jejího novorozeného syna. Foto: Richard Beneš

Z babyboxu zdravotníci převezli dítě do fakultní nemocnice na neonatologické oddělení, kde o den později zemřelo. Bezprostřední příčinou smrti novorozence, byl otok mozku při těžkém mozkolebečním poranění. U soudu dnes vypovídala i Jana Dortová, lékařka nemocnice, kam záchranáři dítě z babyboxu převezli. „Když jsem ho uviděla, tak bylo bledé, uhekané, bolestivě reagující s napnutou velkou fontanelou, takže jsme okamžitě zorganizovali překlad na JIP.

Hlavní je nařízeno na tři dny a pokračuje teď výslechy dalších svědků i znalců.