Zelňačka, cibulačka nebo bramboračka. Centrum Plzně provoní Festival polévky

První zářijová neděle v Plzni už tradičně patří Festivalu polévky. Ve 40litrových kotlích dovezených z Maďarska přímo před zraky diváků budou vařit vyhlášené plzeňské restaurace, bistra i neziskové organizace. Centrum západočeské metropole provoní rekordních dvacet druhů polévek. Ochutnávat můžete asijskou exotiku, mexické speciality, rybí polévky i českou klasiku. Festival se koná 4. září od 12 do 18 hodin.

Šestý ročník plzeňského Festivalu polévky bude největší ve své historii. Ochutnat budete moct celkem 20 druhů polévek od vybraných subjektů. „Zhruba jedna třetina účastníků vaří na festivalu poprvé. Máme radost ze vzrůstajícího zájmu, festival chceme otevírat všem, a proto letos budou vařit i dva neprofesionálové,“ říká k prodávajícím Matěj Halaš, jeden z organizátorů festivalu. K nim se přidá i DEPO2015, které uvaří hráškový krém na dva způsoby. Již tradičně nebude chybět například restaurace El Cid, která na minulém ročníku se svojí francouzskou cibulačkou vyhrála hlasování návštěvníků o nejlepší polévku. Tentokrát si připraví tomatovou polévku s citronovou trávou a zázvorem. O francouzskou cibulačku ale nepřijdete, k ochutnání bude u bistra Od Francouze. Již tradičně na festivalu uvaří restaurace Šach Mat, Bistro Satyr, polévkárna Supa Supa nebo bistro Kantýna. Vůbec poprvé budete moct na Festivalu polévky ochutnat i vietnamské speciality.

Festival polévky (11)„Každý prodejce bude mít jiný druh polévky. Dohlížíme na pestrost nabídky, a tak se žádná z polévek neopakuje. K ochutnání budou mexické či asijské speciality nebo rybí polévky ze sumce a lososa. Chybět ale nemůže ani česká klasika jako bramboračka nebo zelňačka,“ říká k výběru Dominika Antonie Skalová, další organizátorka festivalu.
Všechny polévky jsou soutěžní, a tak můžete v neděli 4. září hlasovat pro tu nejlepší. Mimo soutěž je jen studená polévka, kterou uvaří Charitea Shop Estrala verde. Jedná se o bulharský Tarator, tedy bílou studenou polévku se salátovou okurkou a vlašskými ořechy.

Jako každý rok se bude vařit přímo na místě před zraky návštěvníků ve 40litrových kotlích dovezených až z Maďarska. To začne v 10 hodin, o dvě hodiny později se polévky budou servírovat. „Standardní velikost porce je 330 ml, ale většina prodejců bude mít také menší degustační porce, abyste mohli ochutnat co nejvíce druhů polévek. Vzít si některou z nich můžete i domů,“ dodává Matěj Halaš.

Festival polévky ukončí 5. ročník Živá ulice, který v průběhu července a srpna do Plzně přivezl stovky interpretů a oživil centrum západočeské metropole pouličním divadlem, hudbou, pohádkami pro děti i veletrhem módy.