Železniční trať poškozená havárií vlaku bude průjezdná nejdříve 20. srpna

Foto: HZSKK

Minimálně do 20. srpna nebudou jezdit vlaky v úseku mezi Mariánskými Lázněmi a Chodovou Planou, kde v neděli vykolejil nákladní vlak. V důsledku toho se poškodila železniční trať i násep. Havarované a vykolejené vagony s cisternami se podařilo zcela odklidit ve čtvrtek. Poškození železniční trati teď nechá opravit Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje (KSÚS). Dohodli se na tom zástupci Karlovarského kraje, Správy železniční dopravní cesty a Krajské správy a údržby silnic.

Vlak vykolejil na trati mezi Mariánskými Lázněmi a Chodovou Planou v neděli 28. srpna. Železniční doprava na místě byla okamžitě zastavena. Zároveň se začalo jednat o možnosti úsek rychle opravit a provoz vlaků obnovit. „Dohodli jsme se, že opravy bude řídit Krajská správa a údržba silnic. Provedou je zhotovitelské firmy, které pracují na stavbě obchvatu Mariánských Lázní a v blízkosti trati mají jak staveniště, tak potřebné stroje, pozemek je navíc ve vlastnictví Krajské správy a údržby silnic. Provoz na železnici  by se tak mohl obnovit v co nejkratší době,“ vysvětlil náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík (ANO).

Podle ředitele KSÚS Jana Lichtnegera budou stavebníci muset odkrýt železniční svršek a zjistit, zda je poškozeno i podloží pod tratí. „Opravovat se bude trakční vedení, koleje, násep i záporová stěna. Do konce týdne ještě proběhne měření napětí v kotvách, které stěnu drží, abychom zjistili, jestli není zničené i ukotvení,“ popsal Jan Lichtneger.

Náklady na opravy by měla uhradit pojišťovna. Se zahájením provozu na železnici v tomto úseku se počítá předběžně 20. srpna 2019. Škoda způsobená při havárii se odhaduje na 29 milionů korun. Vlak havaroval v důsledku vysoké rychlosti. Vykolejil v místě kde byla rychlost vzhledem ke stavebním pracím snížena na 30 kilometrů v hodině. Vlak projížděl úsekem zřejmě až trojnásobně vyšší rychlostí. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn.