Zelené autobusy podraží, fotopointy zmizí

Zelené autobusy jsou na Šumavě velmi populární - ilustrační foto

Letošní letní sezóna Národního parku Šumava bude  první sezonou, kdy bude platit nové celoevropské nařízení o ochraně osobních údajů, tak zvané GDPR. To zasáhne samozřejmě i do činnosti Správy NP Šumava v mnohých oblastech.

fotopoint

„Jednou z nich je to, že zrušíme fotopointy, které jsou na Poledníku, na Rechlích, Kvildě, Soumarském mostě a na Plešném jezeře. V rámci ochrany osobních údajů bychom totiž museli zaručit nejen zabezpečení fotografií pro jejich další zpracování, ale nařízení GDPR zásadně zpřísňuje základní principy ochrany soukromí i náhodně zachycených osob. To ale zajistit nedokážeme. K této problematice se navíc přidává i výrazná finanční náročnost při obnově hardwaru těchto zařízení,“ vysvětluje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

V provozu budou také tradiční Zelené autobusy. Jezdit budou od začátku července do konce srpna. Jízdní řády, které zatím připravují, budou velmi podobné těm loňským. Veškeré informace k jednotlivým programům, pozvánky, provozní doby všech informačních a návštěvnických center Správy NP Šumava i jízdní řády návštěvníci naleznou na webu Správy www.npsumava.cz .

„Bohužel s ohledem na to, že jsme letos nezískali příspěvky od Plzeňského a Jihočeského kraje a také od jedné ze šumavských obcí, která loni na provoz přispěla, musíme na tuto službu vyčlenit o zhruba 600 tisíc korun více než loni. Celkově tedy bude provoz Zelených autobusů stát nejméně 1,3 milionů korun,“ dodává Jan Dvořák