ZČU bude i letos pořádat letní školy

Sedm letních škol orientovaných na cizí jazyky, design, techniku či informatiku nabídne letos veřejnosti ZČU. Do kurzů se můžete hlásit už v těchto dnech.

Největší letní školou je Mezinárodní letní jazyková škola, která se bude konat od 7. do 25. července. Celodenní či odpolední kurzy poskytují možnost zdokonalit se v běžné konverzaci, čtení nebo psaní v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, ruštině, španělštině, portugalštině a češtině pro cizince. „Exkluzivní nabídkou budou například týdenní kurzy italštiny a ruštiny ve třech úrovních. Novinkou je kurz ruštiny pro děti ve věku pět až osm let,“ uvedla za pořadatele Jana Jánská Lonská.

Celkem čtyřicet kurzů nabídne ArtCamp pořádaný fakultou designu a umění Ladislava Sutnara. Lekce proběhnou pod vedením pedagogů FDU a deseti hostujících zahraničních umělců z USA, Polska, Srbska, Německa a Portugalska. Mezi novinky letos patří kurzy zaměřené na japonské techniky tisku, design nábytku, design hraček, tvorbu animovaného filmu, malbu papírem a úplně poprvé také na pohybové umění. Nebudou samozřejmě chybět ani oblíbené kurzy digitální fotografie, figurální kresby, komiksu, designu interiéru, tvorby šperku a další.

Populární letní školou je také JuniorFEL určená pro zájemce ze 6. – 8. tříd ZŠ či stejně staré děti z gymnázií. Srozumitelnou a hravou formou je seznámí s poznatky z oboru, například co je elektřina, jak vznikají blesky, jak se šíří rádiové vlny a co pohání tramvaje. „Kapacita je 60 míst, přihlášek už máme kolem 50,“ uvedl Jaroslav Fiřt z Fakulty elektrotechnické ZČU.

Pro studentky druhých a třetích ročníků středních škol zejména z Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje je určený kurz TyLidi (Týden letní informatiky pro dívky). „Cílem soustředění je zvýšit informovanost středoškolaček o možnostech studia informatiky a jejich následného uplatnění v IT profesích,“ prohlásila programová ředitelka kurzu Jana  Hájková. Na tvorbě vlastní hry prostřednictvím vizuálního programování si účastnice letní školy vyzkoušejí, že programování je skutečně pro všechny a může být i zajímavé. Ve fotobloku zjistí, že IT není jen programování, ale otestují si také práci s digitální fotografií a s videem. Jako bonus se dívky dozvědí, jaké je uplatnění žen v současném IT. O tom budou mluvit ženy, které již v IT pracují a uspěly, a také současné studentky Fakulty aplikovaných věd.

Letní školu, která atraktivní formou přiblíží moderní technologie a techniku virtuální reality, nabízí fakulta strojní. Zájemce si bude moci „sáhnout na virtuální prostředí“, vytvoří si vlastní 3D svět.

Hrát si s jednoduchými roboty budou účastníci Campo Arduino, naučí se je i programovat. Tato letní škola je určena pro studenty středních škol i žáky druhého stupně základních škol.