Závažnou plicní chorobu pomohla u 30 lidí odhalit preventivní akce

Plíce : Ilustrační foto

Závažné onemocnění plic odhalila u 30 lidí z Plzeňského kraje preventivní kontrola, které se zúčastnili v rámci Dne otevřených ambulancí u příležitosti Týdne IPF. U 10 z nich mají pneumologové podezření na idiopatickou plicní fibrózu (IPF). U ostatních našli astma či chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Dne otevřených dveří se letos v Plzeňském kraji zúčastnila Fakultní nemocnice Plzeň. Plíce si do ordinace přišlo prověřit 65 lidí. U 10 pacientů mají podezření na IPF, pozvali si je proto k podrobnějšímu vyšetření. „Kromě IPF jsme odhalili u 23 pacientů jiné závažné plicní onemocnění, nebo postižení plicní tkáně v rámci autoimunitního systémového onemocnění. U části pacientů se na dechových potížích podílí též srdeční složka. Těmto pacientům jsme doporučili dovyšetření na kardiologii či interně. Letošní den otevřených ambulancí proto znovu potvrdil, jak důležité je nepodceňovat potíže a nechat si plíce vyšetřit včas,“ říká lékařka Radka Bittenglová z Ambulance pro intersticiální plicní procesy a cystickou fibrózu ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Smrtelnou nemocí, která poškozuje plicní sklípky, trpí v Česku přibližně 2000 lidí. Jemná plicní tkáň se u nich mění na husté vazivo a jejich plíce tuhnou. Změna je nevratná. IPF se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Pacienti přestávají stačit svým vrstevníkům a ani v klidu se nemohou zcela nadechnout. Jedním ze znaků, jež nemoc doprovází, jsou i paličkovité prsty či nehty ve tvaru hodinových sklíček.

„Preventivní akce, dny otevřených ambulancí a osvěta jsou pro včasné odhalení nemocí zcela zásadní. IPF sice neumíme vyléčit, ale včasným podáním léků jsme schopni úbytek plicních funkcí zpomalit. Bez léčby nemocní bohužel zpravidla do tří let umírají. Správným léčením lze přitom život pacienta prodloužit až o několik let,“ vysvětlila lékařka Martina Šterclová, předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy.

Lidé by neměli jakékoli obtíže s dýcháním podceňovat. Pokud někdo dlouhodobě kašle nebo se zadýchává, měl by navštívit svého praktického lékaře kdykoliv během roku. Ten jej vyšetří a v případě podezření na plicní onemocnění odešle ke specialistovi. Závažné onemocnění totiž vyloučí pouze komplexní vyšetření u plicního lékaře. Jestliže pneumologové odhalí u pacienta podezřelý nález, zkonzultují ho v jednom ze 17 specializovaných center.