Zatrhne referendum nemravné peníze?

ilustrační foto/plzen.cz

Už od dnešního dopoledne mohou Plzeňané připojit svůj podpis na petiční listinu proti hazardu ve městě, kterou najdou u stánku v ulici Bedřicha Smetany.  Městská organizace TOP 09 v Plzni o tom diskutuje už více než 3 roky, od kdy se snaží prosadit zákaz či regulaci heren. Dnes se však už rozhodla, že se peticemi pokusí o vyhlášení referenda.

„Referendum je v tuto chvíli jediný reálný nástroj, jak přimět Zastupitelstvo města Plzně, aby se k problému postavilo čelem a situaci začalo řešit,“ prohlásil dnes před novináři předseda plzeňské organizace TOP 09 Ondřej Ženíšek.

Podle jeho vyjádření je to komunální téma, o němž by se mělo mluvit s lidmi a ti by se k němu měli také vyjádřit. V současné době je na území města Plzně 120 povolených heren, ovšem před snahou o jejich regulaci jich bylo 300.  Přesto ani v tuto chvíli nikdo přesně neví, kolik jich vlastně je a kde všude se hraje.

„Jsou to nemravné peníze,“ řekla zmocněnkyně přípravného výboru Ilona Jehličková a uvedla, že z hazardu může do městské kasy plynout ročně až 100 miliónů korun.

„Pokud se obvody ohrazují proti zákazu hazardu a jako důvod uvádějí, že jim tyto peníze budou v rozpočtu chybět, pak to není tak docela pravda. Město totiž má každý rok přebytek právě přibližně tuto částku, takže je s čím hospodařit,“ dodala Jehličková.

Na petiční archy musí TOP 09 sehnat nejméně 13,5 tisíce podpisů, což chce zvládnout do konce července. Poté má magistrát 15 dnů na kontrolu údajů. Pokud vše půjde hladce, už 4. září by mohli zastupitelé na svém jednání vyhlásit datum referenda.

Další místa, kde budou petiční listiny k dispozici, najdou zájemci například v kavárně Inkognito, v Kačabě, v Café Salé, v obou restauracích PUB a samozřejmě v kanceláři TOP 09 na Anglickém nábřeí a pochopitelně i na webu.              jam