Zastupitelé prodloužili termín na dokončení divadla, vícenáklady na zemní práce neschválili

Zastupitelé Plzně ve čtvrtek po více než čtyřhodinové diskusi odmítli zaplatit 20 milionů korun vícenákladů za zemní práce, které po nich požaduje firma Hochtief, zhotovitel stavby nového divadla. Zastupitelé zároveň vyhověli požadavku firmy na posunutí termínu předání stavby. Město také zaplatí firmě vyšší náklady za nutné změny divadelních technologií.

O vícenákladech za stavbu se zastupitelé dohadují od podzimu. Dosud nikdy nepřijali rozhodnutí ohledně vícenákladů za zemní práce a odvoz zeminy. Už na podzim naopak souhlasili s tím, že zaplatí firmě 18 milionů vícenákladů za divadelní technologie. Jejich změnu si vyžádaly nové normy. Dodatek o zaplacení za technologie ale zatím není podepsán a někteří zastupitelé, například z koaliční ČSSD, navrhovali revokaci usnesení. To jim ale nedoporučoval speciální právní rozbor, který si dalo město vypracovat.

Advokát Petr Kasík řekl, že pokud by odmítli zaplatit za technologie, mohlo by to vést ke zdržení stavby a nedodržení smluvních termínů. I kdyby město nakonec u soudu uspělo, nemělo by nejspíš divadlo včas a není ani jisté, zda by dostalo plné odškodné. Soud by podle právní analýzy mohl dospět k závěru, že na změnu norem, která nastala krátce před podpisem smlouvy o stavbě divadla, mohl upozornit nejen zhotovitel stavby, ale že jí mělo zaznamenat i město jako objednavatel zakázky, řekl právník. Zastupitelé nakonec své listopadové rozhodnutí nezrušili a za technologie město zaplatí.

Firma zastupitelům slíbila, že zahájení provozu nového divadla se stihne podle původních plánů. Neschválení vícenákladů bude mít s velkou pravděpodobností dohru u soudu.