Zastupitelé Plzně odsouhlasili příspěvek na opravu chrámu sv. Bartoloměje

Katedrála svatého Bartoloměje (původně kostel svatého Bartoloměje) je gotický trojlodní chrám stojící na náměstí Republiky v Plzni. Byl založen pravděpodobně společně s městem kolem roku 1295. Vznikem Plzeňské diecéze v roce 1993 se z farního kostela stala katedrála. V roce 1995 byla zařazena mezi národní kulturní památky.
Katedrála svatého Bartoloměje

Na revitalizaci katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky a na rozšíření prohlídkové trasy přispěje město Plzeň částkou 250 tisíc korun. Národní kulturní památka prochází tříletou náročnou opravou za 103 milionů korun, která by měla skončit v roce 2021. Finanční podporu, která jde z fondu primátora, schválili v pondělí plzeňští zastupitelé.

„Poskytnutá dotace od města by měla být využita především na pokrytí spoluúčasti nákladů na restaurování. Revitalizace katedrály sv. Bartoloměje zahrnuje stavební a technické úpravy prostoru kostela pro zvýšení komfortu návštěvníků, restaurátorské práce interiéru a mobiliáře. Oprava katedrály také umožní rozšířit prohlídkové trasy pro veřejnost a nabídne expozici a ukázky zpracované digitální formou. Díky tomu dojde především ke zvýšení návštěvnické atraktivity této naší významné plzeňské památky,“ vysvětlil primátor města Martin Baxa (ODS).

Exteriér katedrály byl obnoven začátkem 90. let, avšak z důvodu poškození některých zdobných prvků je potřeba zajistit jejich opravu. Velmi špatný stav interiéru je dán absencí zásahů a potřebné péče v uplynulých letech. Největší náklady se vynakládají na architektonicko-stavební řešení, které samo o sobě spolkne 37 milionů korun, restaurování nástěnných a nástropních maleb, omítek a mobiliáře přijde na dalších 30 milionů korun. Deset milionů stojí oprava varhan, sedm milionů nové osvětlení. Opravou za pět milionů projdou i kostelní lavice, kterou budou mít vyhřívání. Za milion korun se rozšíří prohlídkový okruh katedrály a v podkroví katedrály vznikne rovněž za milion nová expozice. Restaurátoři opraví celý hlavní oltář z 90. let 19. století včetně mimořádně cenné sošky Plzeňské madony z druhé poloviny 14. století.

Exteriér gotického chrámu se opravoval začátkem 90. let minulého století. Kvůli poškození některých zdobných prvků je potřeba zajistit jejich opravu. Současný velmi špatný stav interiéru je výsledkem nedostatku péče a údržby v uplynulých letech.