Zastupitelé neodhlasovali Občanům patriotům jejich člena do dozorčí rady Plzeňské teplárenské

foto: plzen.cz

Krachem skončila na čtvrtečním jednání městského zastupitelstva pro členy radniční koalice z hnutí Občané patrioti (OPAT), volba dvou zástupců města do dozorčí rady v Plzeňské teplárenské. Ze tří zástupců nominovaných politických stran proměnil nakonec nominaci na základě hlasování zastupitelů jen Jan Novák z KDU-ČSL. Neuspěl zastupitel Václav Štekl (KSČM), pro kterého ale ve finále hlasovalo 13 zastupitelů, zatímco Jiří Janka z OPAT, který je synem plzeňské lobistky Kateřiny Jankové, získal jen sedm hlasů.

„Podle jednacího volebního řádu se volilo tajnou volbou, kdy v prvním kole prošel pouze Jan Novák. Ve druhém kole se rozhodovalo mezi Šteklem a Jankou. Ani jeden nakonec nedostal požadovaný počet hlasů. Ty strany, které je nominovaly už nepožadovaly třetí kolo a stáhly své nominace. Do dozorčí rady byl tak zvolen jen nominant z KDU-ČSL Jan Novák,“ uvedl radní David Šlouf (ODS).

Tu volbu vnímám jako velmi nedemokratickou. My jsme s kolegou Václavem Chaloupkem nesouhlasili s fúzí Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou a podle našeho názoru je to pomsta za to, jak jsme vystupovali. Ti, kteří byli hodní, byli přijati do dozorčí rady. Ti, kteří to kritizovali, tak jejich lidé tam neprošli,“ komentoval výsledek volby šéf zastupitelského klubu OPAT Ludvík Rösch.

Ve skutečnosti ovšem proti fúzi Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou od začátku ostře vystupovali vedle většiny Občanů patriotů také zastupitelé z KDU-ČSL, kteří nakonec jednomyslně hlasovali proti spojení obou energetických společností. Jejich člověk se ale na rozdíl od člena OPAT do dozorčí rady Plzeňské teplárenské hladce dostal, i když v obou případech jde o členy radniční koalice.

Hlasování o fúzi.