Zastupitelé kraje schválili prodej chátrajícího objektu v Kozojedech

Zastupitelstvo Plzeňského kraje. Ilustrační foto. Richard Beneš

Prodej bývalého zemědělského objektu v Kozojedech na severním Plzeňsku v majetku Plzeňského kraje schválila většina krajských zastupitelů. Původně se měl objekt přebudovat na sociální zařízení pro seniory a pro zdravotně postižené. Za dva miliony by ho teď měl získat spolek Sociální služby sv. Jana. Původně se kraj snažil prodat nemovitost za odhadní cenu pět milionů korun, ale od roku 2015 se nepodařilo získat žádného zájemce. Předminulé vedení kraje přitom do úprav objektu investovalo 31 milionů korun.

„Investice do Kozojed bylo špatné rozhodnutí veřejné správy. Teď řešíme, abychom zabránili tomu, že se tam vybuduje ubytovna. Nechceme obci přivodit tento společenský problém,“ uvedl hejtman Josef Bernard (ČSSD). Tomu má zabránit i smlouva, podle které musí nový majitel 20 let provozovat sociální služby. Záměry spolku vítá i samotná obec Kozojedy. V objektu navíc budou služby i pro místní, třeba kadeřnictví a pedikúra.

Podle informací ekonomické náměstkyně hejtmana Marcely Krejsové (ODS) objekt chátral od roku 2011. V současné době je v dezolátním stavu a dělá ostudu. Vedení obce nemělo zájem získat objekt do svého majetku bezúplatným převodem. Nový nabyvatel, který ho získá za cenu 2,05 milionu korun, musí počítat s investicí ve výši 15 až 17 milionů korun, aby v něm mohl provozovat své služby. Kraj budovu koupil v roce 2007 za 4,5 milionu korun.