Zapomeňte na konec dvojích výrobků v zemích EU, europoslanci návrh poslali k ledu

Evropský parlament ve Štrasburku. Foto: plzen.cz

Slibovaný konec dvojích výrobků v zemích Evropské unie se nekoná. Zdaleka nekončí boj spotřebitelů, kteří si zejména v zemích bývalého východního bloku stěžují na velké výrobce, že například v Německu nebo v Rakousku se pod stejným označením prodává kvalitnější zboží s rozdílným složením. Europoslanci ve středu zamítli pozměňovací návrh, který by dvojí kvalitu zařadil mezi nekalé praktiky. Velké rozčarování z tohoto výsledku neskrývali čeští europoslanci, kteří se na pozměňovacím návrhu podíleli a vlastně ho i iniciovali.

Poslanci schválili pouze směrnici, která upřesňuje, jak by v záležitosti měly postupovat členské státy a za jakých okolností může různé složení výrobků být považováno za zavádějící a zakázané. Případy mají být posuzovány jednotlivě. Po Evropské komisi pak dokument požaduje, aby po dvou letech od vstupu směrnice v platnost posoudila aktuální stav a případně navrhla zařazení dvojí kvality výrobků mezi nekalé obchodní praktiky.

„Mohli jsme dnes udělat definitivní tečku za debatami o množství kakaa v čokoládě v Německu a v Česku, bohužel se tak nestalo. Pro mne jako poslankyni zvolenou za ČR je výsledek zklamáním. Mrzí mne, že nebyly přijaty pozměňovací návrhy, jichž jsem spoluautorkou, které mohly situaci ještě zachránit,“ konstatovala například poslankyně Dita Charanzová (ANO).

V podobném duchu se vyjádřila i poslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). „Jako člověk, který téma do Bruselu přinesl a systematickou prací jej z nechtěného dotáhl až do zákonné úpravy, spokojená nejsem. Není to úplný zákaz dvojí kvality bez výjimek, jak jsem navrhovala. Naopak, každé podezření na dvojí kvalitu musí složitě posuzovat dozorový orgán, sbírat důkazy, vyjádření výrobců,“ řekla Sehnalová s tím, že v praxi toto nemůže rozhodně fungovat.

„Ještě horší je, že zákon připouští odůvodněné a objektivní faktory, díky kterým výrobci mohou potraviny a další zboží i nadále přizpůsobovat místním chutím, cenovým preferencím a kdo ví čemu ještě,“ podotkla Sehnalová. Vzdát se ale nehodlá, naopak chce na zákazu dvojí kvality výrobků spolupracovat s českými úřady tak, aby byla dvojí kvalita zapsána do českého zákona. Domnívá se, že se toto téma už brzy vrátí do evropských institucí.

Spokojený rozhodně nemohl být ani europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Evropany nelze dělit na občany první nebo druhé kategorie. Nová pravidla jsou prvním krokem k tomu, že Evropská unie začíná brát obavy občanů střední Evropy vážně. Osobně bych sice uvítal tvrdší postih této nekalé aktivity a jsem zklamán, že příslušný pozměňovací návrh neprošel,“ říká Jiří Pospíšil (TOP 09), který je členem výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.