Zaplněná Měšťanská beseda tleskala veteránům, kteří osvobodili Plzeň

foto: město Plzeň

Několik stovek středoškolských studentů si nenechalo ujít setkání s veterány v Měšťanské besedě. Mladí lidé v zaplněném sále tleskali šesti americkým a čtyřem belgickým hrdinům, kteří před 74 lety osvobozovali Plzeň a západní Čechy. 

foto: město Plzeň

O své vzpomínky se se studenty podělili Earl Ingram, Herman Geist a James Duncan z 2. pěší divize, George Thompson z 16. obrněné divize, Richard Pieper a Fremont  Gruss z 97. pěší divize a za belgický 17. střelecký prapor Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Rauw a Valère Gustin. Přítomen byl na pódiu i syn velitele 17. praporu belgických střelců Luc Rensonnet.

foto: město Plzeň

„Nedokážu dost dobře vyjádřit slovy, jak moc si vážím toho, jak nás tu vždy přivítáte. V roce 1945 jsme byli mladí a blbí. Byli jsme neporazitelní, to jsme si mysleli. Chtěl bych říct, že si velmi vážím přítomnosti vás mladých lidí, protože pokud vy neponesete dál poselství toho, co my jsme zažili, tak bude navždy ztraceno,“ prohlásil třiadevadesátiletý George Thompson z 16. obrněné divize 3. armády spojených států, která v květnu 1945 přijela do Plzně. Během války George Thompson upravil džíp pro generála Pattona, byl mistrem mechanizace a po válce inspektorem automobilových zařízení.

„Vždy, když sem přijedeme, tak si říkáme, že už je to asi naposledy. Říkali jsme si to i vloni, ale jak vidíte, naposledy to nebylo,“ řekl studentům belgický veterán Michel Gilain, jenž od svých 16 let působil v odboji, důvodem bylo i to, že jeho otce zatklo gestapo. Po válce pracoval jako stavební projektový manažer, pod jeho vedením vznikly nemocnice, sklady a továrny v Evropě i Africe. Do Plzně zavítal už mnohokrát, a to i proto, že zde žije rodina jeho syna, jenž se oženil s Plzeňankou.

Primátor Plzně Martin Baxa připomněl, jak vzácnou příležitost všichni návštěvníci mají. „V roce 1945 byli veteráni jen o něco málo starší, než jste nyní vy. Účastnili se těžkých bojů, neváhali a před 74 lety nám přinesli svobodu,“ prohlásil primátor města Plzně Martin Baxa.