Zapátrejte po nejkrásnější aleji v České republice

V Plzeňském kraji loni zvítězila alej pod Vlčí horou z Černošína

Hledá se nejkrásnější alej nebo stromořadí se silným příběhem. Už nyní mohou lidé zasílat své nominace do soutěže, která má uzávěrku až na konci října letošního roku. Zájemci mohou nominovat své favority na webu www.alejroku.cz s fotografií a krátkým příběhem. O vítězné aleji rozhodne veřejnost v internetovém hlasování. V Plzeňském kraji loni zvítězila dubová alej k památníku pod Vlčí horou u Černošína. Která se stane nejoblíbenější letos?

Nominace alejí a stromořadí může zasílat každý během výletů a dovolených po celé České republice, kdy se koruny stromů krásně zelenají. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Stejně jako v minulých letech může o vítězství aleje rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

„Ať už alej roku 2019 roste kdekoli a ať už zvítězí díky své kráse nebo díky silnému příběhu, těšíme se, až se s ní seznámíme. Snad jí titul pomůže, aby naši krajinu zdobila ještě dlouho,“ uvedla za pořadatele soutěže Karolina Kostićová.

Alejí roku 2018 se stala Alej přátelství u jezera Medard na Sokolovsku

Jako každý rok se soutěží ve dvou kategoriích o nejoblíbenější alej a nejkrásnější fotografii. O nejoblíbenější aleji rozhodnou lidé hlasováním na webu www.alejroku.cz na podzim letošního roku. Organizátor kompletní výsledky zveřejní v lednu 2020. Nejkrásnější fotografii vyberou patroni ankety. Na vítěze pak čekají hezké ceny.

Loni lidé nominovali rekordních 92 alejí z celé České republiky. V minulém ročníku ankety triumfovala dubová Alej přátelství na Sokolovsku, kterou teprve loni vysázela stovka rodin ke stému výročí založení Československa. V ročníku, ve kterém hlasovalo více než devět tisíc lidí, získala 1592 hlasů. Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině.