Zapalme svíčku a společně zavzpomínejme

Kaplička na Baldovském vrchu u Domažlic

V Plzni a na Domažlicku připomenou večery s názvem Zapalme svíčku Světový den památky zesnulých dětí. Ten připadá každoročně na druhou prosincovou neděli a spojuje rodiny a přátele po celém světě. Svíčky se zapalují vždy v 19 hodin místního času a tvoří virtuální vlnu světla po celé zeměkouli. V letošním roce již po páté pořádá spolek Dlouhá cesta akci Zapalme svíčku. Na různých místech v České republice se dnes konají otevřená setkání rodin, přátel a veřejnosti.

zapalme svíčkuK celosvětovému řetězci se letos potřetí připojí také na Domažlicku. Zájemci se sejdou v 14,45 u rybníku U Tří vrb a vystoupí společně na vrch Baldov. U kapličky na Baldovském návrší zapálí svíce, pokud to povětrnostní podmínky dovolí, je připraveno i vypouštění balónků. Poté je pro všechny připraveno malé občerstvení a teplý čaj.

Také plzeňský kostel U Ježíška bude jedním z téměř dvou desítek míst v České republice, kam mohou lidé tuto neděli přijít zapálit svíčku za děti, které zemřely v jakémkoli věku a z jakékoli příčiny. Od 17 hodin si příchozí mohou vlastnoručně vyrobit svíčku z včelího vosku. V 18 hodin pak zde začne ekumenická bohoslužba, která vyvrcholí společným zapalováním svící. Večer doprovodí smíšený pěvecký sbor Vox imperfekta, Alena Kozáková a další.

„Akce Zapalme svíčku – Světový den památky zesnulých dětí –  vychází z tradice mezinárodní organizace „Soucítící přátelé“. Poprvé byla organizována v roce 1997 ve Spojených státech. Svíčky se zapalují vždy druhou neděli v prosinci v 19,00 hodin místních časů a tvoří virtuální vlnu světla. Lidé po celém světě si tak společně připomínají památku zesnulých dětí,“ uvedl Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a administrátor sboru ČCE v Kralovicích.