Zaměstnanci v Plzeňském kraji mají čtvrté nejvyšší mzdy v žebříčku krajů

ilustrační foto

Pracujete za průměrnou mzdu? Pokud nevíte kolik činí, pak vězte, že ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku to bylo v Plzeňském kraji 32 738 korun. Meziročně vzrostla o 6,5 procenta. Inflace v tomto období, tedy růst spotřebitelských cen, činila 2,1 procenta Reálně tak průměrný výdělek vzrostl o 4,3 procenta. To znamená, že lidé si polepšili o 2011 korun. Vyplývá to z aktuálních informací Českého statistického úřadu.

Mzda v Plzeňském kraji byla loni čtvrtou nejvyšší v ČR, po Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. V Česku byla na konci loňského roku průměrná mzda 33 840 korun, nárůst byl o 6,9 procenta a ve finále mzda vzrostla o 2179 korun. Za celý loňský rok činila průměrná mzda v Plzeňském kraji 30 722 korun. V celé ČR se loni zvýšila průměrná mzda meziročně o 8,1 procenta na 31.885 korun.

O průměrné výši mezd v kraji významně spolurozhoduje Plzeň, kde jsou soustředěny banky, pojišťovny, průmysl, podniky se zahraniční účastí i regionální reprezentace ústředních institucí. Dalšími tahouny ve městě je silný strojírenský průmysl i potravinářští zpracovatelé jako je Plzeňský Prazdroj a Stock.