Zámecké Velikonoční machrovinky

Právě dnes odstartovaly v Boru u Tachova třídenní Velikonoční machrovinky 2014.  Jedná se o tradiční předvelikonoční program nabitý kulturními a rukodělnými akcemi, které jsou určeny jak pro děti, tak pro dospělé. Odehrávají se především na místním zámku, jehož historie sahá až do 13. století.

 Dnešní program machrovinek sice začíná v 17 hodin v místním kině přednáškou Turínské plátno –  němý, ale výmluvný svědek., ale už zítra se  veškeré dění přesouvá do zámeckých prostor.

„Právě tady se uskuteční to pravé slavnostní zahájení letošních Velikonočních machrovinek , a to vystoupením žáků všech místních škol, od mateřské až po střední a umělecké,“ říká učitelka zdejší umělecké školy a zároveň hlavní organizátorka Michaela Moravcová.

Jak zdůraznila, jde o skvělou spolupráci a tvůrčí  spojení všech školáků, kteří zejména v dopoledních hodinách předvedou své umění těm druhým – ať už jde o taneční vystoupení či divadelní představení.  Středoškoláci se naopak pochlubí svými kulinářskými schopnostmi, když pod vedením své ředitelky Zdeňky Valečkové upečou velikonoční pochoutky.

 „Na odpoledne pak chystáme  velikonoční dílny – workshopy, kde budeme  vyrábět dekorace z různých materiálů a předvedeme ukázky prací dětí i dospělých. Nic si nemusí nosit, vše máme připraveno. Chybět nebude ani  soutěž „O nejhezčí perníkové vajíčko“ a prodejní výstava výrobků pak začne od 15:45 hodin,“ doplnila učitelka Moravcová.

Ve středu 16. dubna 2014 začíná program na zámku v Boru už od 13 hodin, ale oproti zítřku ho doplňuje   ještě koncert v zámecké kapli a vyhlášení vítězů soutěže Velikonočních machrovinek v 17 hodin. Pokud ale mezi jednotlivými body programu najdete chvíli času, můžete vyrazit na prohlídku zámeckého areálu a vyhlídkové věže, jejíž ochoz (30 m) slouží jako rozhledna. Putování zámeckými prostorami je oživeno různými soutěžemi, děti provede například zámecká paní nebo princezna v historickém kostýmu. Součástí prohlídky je možnost vyzkoušet si historické kostýmy, zbraně a rytířskou zbroj.

Jan Malý