Zakladatel slavné sítě obchodních domů Brouk a Babka pocházel z Plzeňska

V Hlincích na svého slavného rodáka nezapomínají a na zdi obecního úřadu mu odhalili pamětní desku

Asi jen opravdoví znalci a domácí obyvatelé věděli, že v jejich obci Hlince na severním Plzeňsku se narodil legendární podnikatel Jaroslav Brouk, spoluzakladatel sítě obchodních domů Brouk a Babka. Slavnou firmu založil se svým partnerem Josefem Babkou, ten ale podnikání zanechal už v roce 1910. Rodák z Hlinců vedle mnoha svých dalších obchodů vybudoval v Praze v roce 1939 ve své době nejmodernější a největší středoevropský obchodní dům, kterému dal název Bílá labuť. U příležitosti 135. výročí narození odhalili v sobotu v Hlincích svému nejvýznamnějšímu rodákovi pamětní desku na budově obecního úřadu ve Hlincích čp. 44.

„Za své obchodní a osobní aktivity a postoje, pracovní a obchodní postupy a odkazy, pramenící z celoživotní usilovné práce, je svým významem Jaroslav Brouk právem přirovnáván laickou i odbornou veřejností k takovým osobnostem historie československého státu, jako byl například Tomáš Baťa. Občané obce Hlince umístěním pamětní desky v rodišti Jaroslava Brouka vyjadřují svému nejvýznamnějšímu rodákovi oprávněnou poctu a zároveň tím předávají dalším generacím trvalé povědomí o významu jeho osobnosti,“ uvedl starosta obce Petr Jirásek.

Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnil i plzeňský primátor Martin Baxa

Pamětní desku na budově obecního úřadu slavnostně odhalili vnuci Jaroslava Brouka Ivan a Vladimír Broukovi a pravnučka Silvie Brouková. U slavnostního aktu nechyběl ani primátor Plzně Martin Baxa.

„V povědomí mnoha Plzeňáků, včetně mém přetrvává, že na rohu ulic Smetanovy a Bezručovy byl obchodní dům Brouk a Babka. Dnes je tam banka. Co jsem ale netušil ani náhodou, je to, že se spoluzakladatel této firmy Jaroslav Brouk narodil v malé obci Hlince na Plzni-severu. Starostuje tam Petr Jirásek, skvělý člověk a památkář, který inicioval odhalení pamětní desky tomuto slavnému hlineckému rodákovi, jež byl za 1. republiky jakýmsi „Tomášem Baťou obchodu“ a jeho síť obchoďáků v nádherných domech byla pojmem,“ uvedl primátor Martin Baxa.