Zahraniční výtržníky z průmyslových zón srovnají smíšené policejní hlídky

Část zahraničních policistů, kteří už slouží i v našem regionu. Foto: Richard Beneš

Svůj slib z ledna letošního roku o vytvoření smíšených policejních hlídek složených z českých a zahraničních policistů splnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V pátek v Plzni představil společně s policejním prezidentem Janem Švejdarem 18 policistů z Bulharska, Rumunska, Polska a ze Slovenska, kteří budou až do konce července nasazeni v oblastech největších průmyslových zón, kde jsou problémy se zahraničními pracovníky.

Zahraniční policisté při první akci společně s českými kolegy. Foto: Policie ČR

Tento rok se policisté zaměří především na průmyslové zóny v Plzeňském, Středočeském a Pardubickém kraji, přičemž se počítá s možným využitím zahraničních kolegů na území celé republiky, podle aktuálních potřeb. Nejvíce policistů bude ale působit v Plzni a v dalších místech našeho regionu, například na Tachovsku a v okolí Stříbra.

Ministr vnitra Jan Hamáček odpovídá na otázky novinářům. Foto: Richard Beneš

„Máme zde šest policistů z Bulharska, šest policistů z Rumunska, čtyři z Polska a dva ze Slovenska. Nasazení společných česko-polských hlídek se v minulém roce osvědčilo v Mladé Boleslavi, kde se jednalo o pilotní projekt. Teď se nám podařilo hlídky rozšířit i do dalších oblastí průmyslových zón. Pomáháme zvýšit bezpečnost na místech, kde je to v souvislosti s vysokou koncentrací cizinců potřeba,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministr pochválil své zahraniční partnery za velkou vstřícnost a rychlost, díky které se podařilo celý projekt tak rychle zrealizovat. „Obrátili jsme se na příslušné policejní orgány, požádali jsme o spoluúčast a ta jejich reakce byla velmi rychlá. Část nákladů hradí česká policie, platy těch policistů platí příslušná země,“ doplnil Jan Hamáček.

Do první akce šly smíšené policejní hlídky v nákupním centru na Borských polích. Foto: Policie ČR

Zahraniční policisté jsou ze zemí, odkud do průmyslových zón přijíždí za prací nejvíce dělníků. Policisté ze zahraničí budou působit pod velením českých policistů, přičemž jejich role spočívá především v prevenci a komunikační podpoře. Nastavené tříměsíční opatření by se následně mělo projevit jak na samotném nápadu trestné činnosti, tak také zvýšením pocitu bezpečí občanů žijících v okolí průmyslových zón.

Policisté budou mít ovšem omezené pravomoci, vždy bude prioritně zasahovat český policista, který se řídí našimi zákony, role zahraničních policistů je spíše podpůrná, koordinační a jde zejména o komunikaci. Univerzálním jazykem všech policistů je angličtina.

Ministr vnitra společně s policejním prezidentem představili smíšené policejní hlídky. Foto: Richard Beneš

„Velice oceňuji přístup zahraničních partnerů, kteří vyhověli naší žádosti o pokračování v praxi, která se v minulosti osvědčila. Jde především o preventivní opatření, které vzniklo také na základě četných jednání mezi Policií ČR a představiteli samospráv,“ uvedl policejní prezident Jan Švejdar. Ten také zdůraznil, že v současné době v České republice pobývá a pracuje více než 500 tisíc cizinců.

V budově Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje se pátečního setkání se zahraničními policisty zúčastnili také zástupci velvyslanectví, jejichž země k nám policisty vyslali. Samotnému příjezdu zahraničních policistů předcházely měsíce intenzivní komunikace po linii mezinárodní policejní spolupráce.

Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: Richard Beneš