Svůj slib z ledna letošního roku o vytvoření smíšených policejních hlídek složených z českých a zahraničních policistů splnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V pátek v Plzni představil společně s policejním prezidentem Janem Švejdarem 18 policistů z Bulharska, Rumunska, Polska a ze Slovenska, kteří budou až do konce července nasazeni v oblastech největších průmyslových zón, kde jsou problémy se zahraničními pracovníky.

Tento rok se policisté zaměří především na průmyslové zóny v Plzeňském, Středočeském a Pardubickém kraji, přičemž se počítá s možným využitím zahraničních kolegů na území celé republiky, podle aktuálních potřeb. Nejvíce policistů bude ale působit v Plzni a v dalších místech našeho regionu, například na Tachovsku a v okolí Stříbra.

„Máme zde šest policistů z Bulharska, šest policistů z Rumunska, čtyři z Polska a dva ze Slovenska. Nasazení společných česko-polských hlídek se v minulém roce osvědčilo v Mladé Boleslavi, kde se jednalo o pilotní projekt. Teď se nám podařilo hlídky rozšířit i do dalších oblastí průmyslových zón. Pomáháme zvýšit bezpečnost na místech, kde je to v souvislosti s vysokou koncentrací cizinců potřeba,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Ministr pochválil své zahraniční partnery za velkou vstřícnost a rychlost, díky které se podařilo celý projekt tak rychle zrealizovat. „Obrátili jsme se na příslušné policejní orgány, požádali jsme o spoluúčast a ta jejich reakce byla velmi rychlá. Část nákladů hradí česká policie, platy těch policistů platí příslušná země,“ doplnil Jan Hamáček.

Zahraniční policisté jsou ze zemí, odkud do průmyslových zón přijíždí za prací nejvíce dělníků. Policisté ze zahraničí budou působit pod velením českých policistů, přičemž jejich role spočívá především v prevenci a komunikační podpoře. Nastavené tříměsíční opatření by se následně mělo projevit jak na samotném nápadu trestné činnosti, tak také zvýšením pocitu bezpečí občanů žijících v okolí průmyslových zón.
Policisté budou mít ovšem omezené pravomoci, vždy bude prioritně zasahovat český policista, který se řídí našimi zákony, role zahraničních policistů je spíše podpůrná, koordinační a jde zejména o komunikaci. Univerzálním jazykem všech policistů je angličtina.

„Velice oceňuji přístup zahraničních partnerů, kteří vyhověli naší žádosti o pokračování v praxi, která se v minulosti osvědčila. Jde především o preventivní opatření, které vzniklo také na základě četných jednání mezi Policií ČR a představiteli samospráv,“ uvedl policejní prezident Jan Švejdar. Ten také zdůraznil, že v současné době v České republice pobývá a pracuje více než 500 tisíc cizinců.
V budově Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje se pátečního setkání se zahraničními policisty zúčastnili také zástupci velvyslanectví, jejichž země k nám policisty vyslali. Samotnému příjezdu zahraničních policistů předcházely měsíce intenzivní komunikace po linii mezinárodní policejní spolupráce.
