Zahraniční policisté u nás končí tříměsíční misi, společné hlídky se osvědčily

Do první akce šly smíšené policejní hlídky v nákupním centru na Borských polích. Foto: Policie ČR

Deset zahraničních policistů z Bulharska, Rumunska a Polska, kteří na exponovaných místech Plzeňského kraje pomáhali místním strážcům zákona v komunikaci s cizinci právě skončili svou tříměsíční misi. Hlídky působily v místech s největší koncentrací zahraničních pracovníků. Zejména se jednalo o průmyslové zóny, ale kontrolovaly také obchodní střediska, ubytovny i centra měst a obcí. Podle vedení policie se společné hlídky osvědčily. Navíc to nebylo jen o kontrole dokladů. Policisté asistovali třeba u odhalení opilého řidiče a dokonce v jednom případě zachránili i lidský život, když poskytli první pomoc.

Do terénu vyrazily společné hlídky poprvé 1. května. V Plzeňském kraji byli čtyři bulharští, čtyři rumunští a dva polští policisté. Společně s českými kolegy během tří měsíců absolvovali v kraji přes 200 převážně hlídek, do kontaktu se při nich dostali s tisícovkami osob. Policisté ze zahraničí působili pod velením českých policistů, přičemž jejich role spočívala především v prevenci a komunikační podpoře, ale také ve zvýšení pocitu bezpečí občanů žijících v okolí průmyslových zón. I sami cizinci, které společné hlídky na ubytovnách a v rizikových lokalitách kontrolovali, přítomnost svých krajanů v uniformách vítali.

„Obecně největší problém při komunikaci s cizinci je jazyková bariéra a ta se právě tou společnou hlídkou podařila zbořit. Cizinci reagovali většinou pozitivně, to znamená, že byli rádi, že policisty vidí. Okamžitě se pak s nimi pustili do řeči,“ řekl Stanislav Mraček, vedoucí odboru pobytové kontroly cizinecké policie.

Zahraniční policisté při akci společně s českými kolegy. Foto: Policie ČR

A nešlo jen o kontrolu dokladů nebo pochůzky. Zahraniční policisté se dostali i do ostré akce. „Můžu prozradit, že se podíleli při řešení případů vloupání do rodinných domů. Zúčastnili se zadržení řidiče pod vlivem alkoholu a rumunští kolegové se podíleli při poskytování první pomoci. Dostali se do situace, kdy zkolabovala osoba na ulici,“ řekl Stanislav Mraček.

Vedle Plzně působily hlídky v Tachově, Boru u Tachova v Holýšově, ale také v Přešticích, Plané, Kdyni nebo v Černíkovice na Domažlicku. Hlídkovou činnost si pochvaloval bulharský policista Atanas Totkov z Plovdivu. „Dělníci ze začátku vůbec nevěřili, že jsme Bulhaři, mysleli si, že jsme čeští policisté, kteří se naučili bulharsky. Potom byli rádi, obraceli se na nás o radu i o pomoc hlavně při tlumočení,“ shrnul své zkušenosti bulharský policista Totkov. „Rozhodně bylo vidět, že u zahraničních dělníků měli jejich policisté autoritu,“ potvrdil působení ve společné hlídce s bulharským kolegou český policista Milan Jaroš.

Krajský policejní ředitel Pavel Krákora doufá, že do budoucna ministerstvo vnitra projekt znovu podpoří a společné hlídky budou pokračovat. Velmi by uvítal, aby příště do regionu přišli i slovenští policisté.

„Obyvatelé našeho kraje i cizinci reagovali na společné hlídky pozitivně, ocenili snahu o zvýšení bezpečí občanů a při vyřizování přestupků páchaných cizinci měla účast zahraničních kolegů zklidňující efekt. Policisté si chválili možnost výměny informací o výkonu služby v různých zemích,“ doplnila mluvčí policie Martina Korandová.

Společné policejní kontroly v ubytovnách. Foto: Policie ČR

Letos v lednu ministr vnitra Jan Hamáček ČSSD) slíbil vytvoření smíšených policejních hlídek složených z českých a zahraničních policistů a tento slib dodržel. V rámci projektu pak do Česka přijelo na tříměsíční misi celkem 18 policistů z Bulharska, Rumunska, Polska a ze Slovenska. Kromě Plzeňského kraje působili zahraniční policisté také ve Středočeském a Pardubickém kraji.