Žádné nové dětské exekuce za neuhrazené jízdné v MHD už v Plzni nevzniknou

MHD v Plzni - Ilustrační foto

Téma dětských dluhů a následných exekucí, které v minulosti vznikly zejména v souvislosti s Plzeňskými dopravními městskými podniky (PMDP) řešili zastupitelé Plzně na svém pondělním jednání. První náměstek primátora a předseda představenstva PMDP Roman Zarzycký (ANO) kolegy zastupitele ujistil, že žádné nové dětské dluhy u městského podniku už nevzniknou.

Dětské dluhy od PMDP označil za ostudu celého města zastupitel Václav Štekl (KSČM) a chtěl vědět, jak bude město v této záležitosti dál postupovat. Už loni si zastupitelstvo Plzně odhlasovalo, že od 1. září 2018 bude MHD v Plzni zdarma pro děti do 15 let, podmínkou ale je, že mají platnou Plzeňskou kartu.

Za nemorální označil dětské dluhy první náměstek primátora Roman Zarzycký. Podle jeho slov bylo v období od 1. 9. 2018 do 31. 1. 2019 uděleno celkem 367 pokut, což je v porovnáni se stejným obdobím minulého roku polovina. Loni jich bylo celkem 723. Uhrazeno bylo 232 pokut, což je více než 60 procent. Za pět měsíců bezplatné přepravy je tak k soudnímu vymáhání připraveno maximálně 135 pokut u 112 dětí.

„To je holý fakt. Představenstvo PMDP se letos v únoru usneslo na tom, že nebudeme žalovat pohledávky za dětmi do 15 let vzniklé od loňského září. Před námi je velký kus práce, musíme vypracovat analýzu, na základě které si z pozice představenstva PMDP a rady města řekneme, co uděláme s těmi stávajícími pohledávkami. Jsme připraveni debat o jejich zrušení,“ uvedl náměstek primátora a předseda představenstva PMDP Zarzycký.

V podobném duchu vystoupil i náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule (TOP 09). „V jednotlivých resortech prověříme záležitosti, kde by mohly dětské dluhy vzniknout. Není to jen PMDP, ale tam je ten problém největší. Uděláme si analýzu v rámci města. V případě PMDP jsme došli k závěru, že předložíme návrh, abychom PMDP zadali přípravu oddlužení pro ty, kterým vznikl dluh před 15 rokem života. Když to rada schválí, tak to předáme představenstvu PMDP, aby to zpracovalo a došlo k tomu závěru. Bylo by absurdní generovat velké pohledávky na exekuce za situace, kdy děti do 15 let jezdí v Plzni zdarma, ale neměli zrovna v ruce platnou Plzeňskou kartu,“ vysvětlil Vozobule.

Bývalý primátor Plzně Jiří Šneberger (ODS) zdůraznil, že viníkem v tomto případě není město. „K dětským exekucím by nikdy nedošlo, kdyby v zákonu bylo napsáno, že za dluhy dětí zodpovídají jejich rodiče. Byl to špatný zákon. Na tu nápravu zákona jsme čekali 15 let. PMDP to nedělal, že by chtěl vydělávat. Zákon to tak ukládal,“ dodal Šneberger.