Zack Malík: Jsou lidi, kteří si myslí, že hraju jen kvůli slavnému tátovi

foto: HC Škoda Plzeň

Ačkoli se narodil a do svých devíti let žil za oceánem, na Zacku Malíkovi byste to nepoznali. Odpovídá češtinou bez jakéhokoli anglického přízvuku. Obránce, jehož otcem je slavný bek Marek Malík, se po dvouleté anabázi v juniorské soutěži v zámoří zkouší v Plzni prosadit a nastartovat zářnou kariéru. Možná takovou, jako kdysi zažil jeho táta.

foto: HC Škoda Plzeň

Jaké jsou první dny v Plzni?
Všechno super. Je tady hrozně hezký areál, vedení je také skvělé. Kluci vypadají všichni v pohodě. Zatím se mi tu hodně líbí.

Příprava je ale asi náročná..
To určitě je, nebudu lhát. Vydávám ze sebe 110 procent. Je to těžké, ale dřeme. Jsme hokejisti, na led se určitě těším víc.

Je v kabině někdo, kdo vám v začátcích pomohl, s kým se třeba znáte?
S pár kluky z reprezentace. Například s Filipem Přikrylem. Trávíme spolu každý den. Ještě také znám Radka Mužíka a Kristiána Koláře.

Přišel jste na zkoušku, jaké cíle máte?
Snažím se urvat místo, bylo by skvělé si tu zahrát. Je to na mě, nejde k tomu nic víc říci.

Co vám daly dva roky strávené v Americe?
Hodně, ze strany hokejové i té nehokejové. Cestujete sám, lítáte hodně velké dálky, vše bez rodiny. Jako člověk jsem se hodně rozvinul. Vyspěl jsem.

Jak dlouho jste se rozhodoval, jestli se vrátit zpět do Čech?
Strávil jsem v Americe dva roky, mám věk, kdy bych se chtěl přiblížit mužskému hokeji. Když jsem se po sezóně bavil s agentem a s rodiči, tak jsme si říkali, že bychom mohli zkusit českou cestu. Plzeň se ozvala, tak jsem tady.

Co na to říkal táta, že zrovna Plzeň?
Tomu je to tak nějak jedno. Chce pro mě to nejlepší. Vždycky mi říkával, ať jdu tam, kde mě nejvíc chtějí. Plzeň se ozvala asi jako první.

Byl jedním z důvodů i fakt, že Plzeň dává hodně šanci mladým?
Bylo to jedním z faktorů. Je tím známá. Přijde mi, že docela dost hráčů odchází do zahraničí. Třeba Dominik Kubalík se tu vypracoval. A na mistrovství bylo z Plzně snad sedm hráčů.

Říkal vám něco o Martinu Strakovi? Odehrál s ním v NHL docela dost zápasů za Rangers..
Jo, taťka se s ním zná. Jsou pořád kamarádi. Ale nic extra mi neřekl.

Je hodně složité být se jménem Malík obránce? Srovnávají lidi hodně?
Za to, že mám příjmení Malík, nemůžu. Neřeším to. Jsou lidi, kteří si rýpnou a nepřejí to. Jsou fámy, že hraju proto, že táta hrával. Vím, že ti lidi jsou. Ale jsou i opační.