Začínáme pít opravdové mléko. Proto podle Pavla Šrámka stoupá cena másla

Pavel Šrámek

Máslo. Téma, o kterém se dá mluvit hodiny, a do kterého „vidí“ každý. Samozřejmě v souvislosti s jeho cenou v posledních týdnech. Podle Zemědělského svazu ČR bychom si na cenu kolem padesáti korun na čtvrtkilogram živočišného tuku z mléka měli zvykat. Podle plzeňského poslance a farmáře Pavla Šrámka (ANO) je za vyšší cenou másla zájem spotřebitelů pít opravdové plnotučné mléko na rozdíl od odstředěné bílé vody. Napsal to na svém Facebooku.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha tvrdí, že cena másla kolem padesáti korun za 250 gramů je návrat k normálu poté, co v minulosti na mléku zemědělci prodělávali. Současná cena je podle Pýchy daná hlavně růstem marže, kterou si určují mlékárny a prodejci. Cena mléka, za kterou zemědělští prvovýrobci prodávají, byla v letošním prvním pololetím s 8,06 Kč za litr nižší než před 12 lety, uvedl Pýcha. „Na vysoké ceně pro spotřebitele se tak podepisují marže obchodníků, které se pohybují mezi 25 až 30 procenty,“ dodal pro server zemedelec.cz.

Poslanec Pavel Šrámek s Pýchou až tak nesouhlasí. „Cena másla je způsobena hlavně tím, že stále více spotřebitelů začíná pít opravdové plnotučné mléko na rozdíl od odstředěné bílé vody,“ napsal na Facebook. „Proto je méně odstředěného tuku a tedy másla. Nic jiného v tom není,“ dodal.

Podle posledního šetření Českého statistického úřadu stálo máslo v červnu 187,50 Kč za kilogram, proti loňskému roku jde o 43procentní zdražení. Máslo by podle Zemědělského svazu ČR dál nemělo radikálně zdražovat ani zlevňovat. Přechod spotřebitelů kvůli vysoké ceně másla na rostlinné tuky se ale neočekává.

Spotřeba másla v ČR podle údajů Českého statistického úřadu stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo o skoro osmiprocentní navýšení. Před deseti lety snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu másla.