Záchranáři slanili z vrtulníku, aby zachránili chlapečka v bezvědomí

Záchranář slaňuje z vrtulníku k Turnerově chatě. Foto: LZS

Tříletého chlapečka v bezvědomí zachraňovala posádka vrtulníku Letecké záchranné služby Líně z Turnerovy chaty na Šumavě. Akci komplikovala skutečnost, že vrtulník nemohl přistát na místě. To věděli záchranáři na palubě armádního stroje už za letu, proto se zdravotnická posádka ustrojila do lezeckých postrojů. Zúročili tak přípravu, při níž nacvičují slaňování z vrtulníku.

Vrtulník nemohl uprostřed lesů přistát. Foto: LZS

Mezitím už k Turnerově chatě směřovala pozemní cestou posádka sanitky. Těsně před příletem na místo a pro zkrácení času dosažení pacienta, rozhodli letečtí záchranáři o tom, že z vrtulníku slaní k ohroženému dítěti jen zdravotníci. Na místě pak využili zdravotnický materiál pozemní záchranné služby ze stanoviště Modrava. Malého pacienta pak po prvním ošetření transportovali pozemní cestou k vrtulníku který dosedl na Čeňkově pile. Odtud pak zachráněný chlapeček putoval letecky do nemocnice k dalšímu ošetření na dětské oddělení do plzeňské fakultní nemocnice.

Turnerova chata se nachází uprostřed lesů. Foto: LZS

Díky pravidelnému nácviku vysazování zdravotníků pomocí palubního jeřábu se tak záchranáři výrazně rychleji dostali k pacientovi na nepřístupném místě v zalesněném terénu, kde nemohl přistát ani jejich vrtulník. Záchranná akce se uskutečnila už v pátek, letečtí záchranáři o ní informovali na svých stránkách až v pondělí.

Vrtulník dosedl až na Čeňkově pile. Foto: LZS