Záchranáři budují síť lidí schopných poskytnout první pomoc, proškolují je pomocí projektu

Zdravotní záchranná služba Plzeňského kraje spouští projekt First responder. Jedná se o proškolené dobrovolníky, kteří mohou v případě potřeby poskytnout rychlou první pomoc lidem v ohrožení života. Proškolení lidé budou využívat speciální aplikaci v telefonu.

Díky aplikaci získají od dispečinku záchranné služby aktuální informace o případné nehodě v jejich okolí. Pomoc tak může přijít dříve, než přijede sanitka. „V momentě, kdy first responder přijme výzvu, zobrazí se dispečinku na mapě a oni vidí, kde se pohybuje. To samé mezi sebou vidí i všichni respondeři, kteří se na výzvu přihlásí do systému. V daný okamžik tam responder má informace o místě události, o klasifikaci, jestli se jedná o dopravní nehodu, zástavu, krvácení a podobně, dále o vzdálenosti, směru, navigaci k místu události a další zasahující respondery,“ popsal operátor dispečinku záchranky Josef Trefil. Operátor, který mezitím telefonicky radí volajícímu, jak poskytnout první pomoc, zároveň informuje o příchodu first respondera.

„Víme, že každá minuta v prodlení srdeční masáže snižuje šanci na uzdravení pacientů o 10 – 15%. First respondeři tak zvýší šanci na přežití zejména v odlehlejších oblastech našeho kraje, a to především ve chvíli, kdy může být nejbližší výjezdová skupina v jiném místě u jiného pacienta. Naděje, že se takový vyškolený dobrovolník bude nacházet přímo v místě události, je ale také například v kinech nebo nákupních centrech. Systém by měl do budoucna fungovat tak, že se do něho přihlásí třeba i first responder z Pardubic, který bude zrovna trávit dovolenou na Šumavě,“ vysvětlit ředitel Záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička.

Projekt začal fungovat v kraji v polovině května, zatím je proškolených prvních 21 first responderů.