Za vraždu novorozence dostala žena 17 let, ale odseděla si jen rok a půl. Teď se případ vrací k soudu

Takto odcházela Jana F. ze soudní síně po vynesení rozsudku. Foto: Richard Beneš

Známý případ vraždy novorozence se už podruhé dostává před senát plzeňského krajského soudu. Na lavici obžalovaných by měla dnes opět usednout Jana F. (31) z Plzně, které loni soud uložil 17 let vězení za vraždu svého syna. Dítě zemřelo krátce potom, co ho do plzeňského babyboxu uložila matka později odsouzené ženy. Ta od začátku popírala, že by měla podíl na smrti novorozence, navíc uspěla s dovoláním u Nejvyššího soudu, který dospěl k závěru, že existují pochybnosti o vině odsouzené. Na základě tohoto rozhodnutí byla Jana F. Letos propuštěna z vězení na svobodu.

Krajský teď bude od začátku zjišťovat, kdo způsobil těžké zranění hlavy a mozku novorozenci, který na jeho následky zemřel druhý den v nemocnici. Podle obhajoby se mohlo dítě zranit při převozu do babyboxu, kam ho odvezla matka obžalované, nebo potom později při transportu do nemocnice. To ovšem zdravotníci striktně odmítají. Stejně tak odmítla svůj podíl viny babička novorozence, která vypověděla, že jí dítě v žádném případě neupadlo a k babyboxu jela opatrně.

Eskorta odvádí obžalovanou ženu ze soudní budovy. Foto: Richard Beneš

Zcela jistě se soudu podařilo prokázat, že Jana F. sama porodila 23. července 2017 v koupelně bytu nechtěné dítě, následně ji tam měla překvapit svým příchodem matka. Ta potom dítě na její žádost odvezla do plzeňského babyboxu. Její cestu se podařilo policistům zmapovat díky kamerovému systému v plzeňských ulicích. Díky kamerám policisté nejprve odhalili totožnost majitelky automobilu a přes ní se pak dostali k její dceři.