Za vraždu mladíka poslal soud nemocného pachatele do zabezpečovací detence

Místo do vězení jde pachatel vraždy do zabezpečovací detence. Foto: TV ZAK

Do vězení nepůjde v důsledku závažné psychické poruchy dvacetiletý muž z Plzně, který měl loni v prosinci usmrtit mačetou sedmnáctiletého mladíka. Ten zemřel v kaluži krve. Senát krajského soudu totiž poslal ve čtvrtek obžalovaného do ochranné zabezpečovací detence, což je ústav s vězeňským režimem. K vraždě svého kamaráda se muž doznal. Znalci však dospěli k závěru, že jeho jednání zásadním způsobem ovlivnila paranoidní schizofrenie. Podle soudu se muž vraždy nepochybně dopustil, jeho jednání ale zásadně ovlivnila jeho vážná psychická choroba.

Obžalovaný se na místě vzdal možnosti podat stížnost a stejně tak i zástupce, rozhodnutí soudu je tedy pravomocné. Každých 12 měsíců bude soud přezkoumávat setrvání odsouzeného v detenci. Soudce Tomáš Bouček zdůraznil, že muž se dopustil nejzávažnějšího trestného činu vraždy náhle, bez dalších podnětů či předchozího konfliktu, čistě pod vlivem své psychické choroby. Vzhledem k tomu označil jeho pobyt na svobodě za vysoce nebezpečný. Je proto potřeba účinným způsobem aktuálně eliminovat možnosti, že by se na svobodu dostal a že by se vymanil z případné léčby.

Znalci před soudem uvedli, že obžalovaný trpěl neléčenou duševní chorobou možná už několik let před svým hrůzným činem. O závažné nemoci mladý muž nevěděl, jeho jednání bylo první zjevnou manifestací choroby. V době spáchání činu byl nepříčetný. Zřejmě i v důsledku užívání drog u něho vymizely ovládací a rozpoznávací schopnosti. Nemoc narušila i jeho vnímání reality. V kombinaci vážné psychické choroby spojené s nadužíváním návykových látek je muž podle znalců vysoce společensky nebezpečný. S ohledem na zdravotní stav už v březnu zastavil státní zástupce stíhání muže a z vazby ho nechal převézt na uzavřené oddělení do psychiatrické nemocnice.

Krvavý incident se stal loni 8. prosince v jednom z bytů v Doudlevcích. Tam se bavila společnost několika mladých lidí. Na večírku nechyběly ani drogy, které užil i pozdější pachatel. Ten se náhle zvedl, odešel ke skříni, odkud vzal mačetu. Bez varování s ní potom sekl do krku mladíka, který seděl u stolu. Zraněný na místě vykrvácel. Pachatele bezprostředně po činu zadrželi policisté.