Za srážku rychlíků u Horažďovic uložil soud dva dvouleté podmíněné tresty

Srážka dvou rychlíků u Horažďovic. Foto: Drážní inspekce

Dvouleté podmíněné tresty vyměřil v úterý klatovský okresní soud dvěma zaměstnancům Českých drah za srážku dvou rychlíků. Nehoda se stala v srpnu 2015 u Horažďovic na Klatovsku. Při nehodě se zranilo 16 cestujících, tři z nich transportoval do nemocnice vrtulník záchranné služby. Škoda přesáhla osm milionů korun.

Oba muže uznal soud vinnými za obecné ohrožení z nedbalosti. Výpravčímu železniční stanice Horažďovice Ladislavu Vlasákovi a signalistovi Antonínovi Špídlovi hrozilo až osm let vězení. K mírnějšímu trestu jim napomohlo i to, že až doposud vedli bezúhonný život.

Havárie si vyžádala 16 zraněných. Foto: Drážní inspekce

Soud shledal zásadní pochybení v tom, že nepostupovali dostatečně obezřetně a opatrně za situace, kdy nefungovalo automatické ovládání výhybek. Podle obžaloby měl Špídl v důsledku špatné komunikace s Vlasákem přehodil výhybku dříve, než po ni stačila projet celá souprava. V té době nefungovala automatika a signalista výhybku ovládal ručně z několik stovek metrů vzdáleného stavědla, ze kterého na ni neviděl.

Výpravčí měl zase pochybit tím, že se nepřesvědčil o volnosti vlakové cesty a signalistovi udílel nejednoznačné pokyny. Poslední dva vagóny vjely na vedlejší kolej, kde stál v protisměru druhý vlak čekající na povolení k vjezdu do stanice. Nárazu už potom nikdo nedokázal zabránit.

Takto vypadalo místo střetu dvou vlaků krátce po nehodě Foto: Drážní inspekce