Za smrtelnou nehodu pod vlivem kokainu i další drogové delikty padl trest 6,5 roku vězení

Obžalovaný Alexandr Č. před soudem v Plzni. Foto: Richard Beneš

Neposkytl pomoc svému těžce zraněnému kamarádovi po dopravní nehodě, kterou způsobil jako řidič pod vlivem alkoholu a kokainu. Raději vzal svého psa a odjel s ním z místa nehody do Plzně k veterináři. Spolujezdec krátce po převozu do nemocnice zemřel. V pondělí senát plzeňského krajského soudu uložil Alexandru Č. (36) trest ve výši 6,5 roku ve věznici s ostrahou za neposkytnutí pomoci. Navíc má na svědomí i drogové delikty. Nehoda se stala loni v červnu poblíž Hošťky na Tachovsku. Motorista vezl v autě kromě psa ještě dva své kamarády, se kterými mířil do nočního podniku na Rozvadově.

Vedle trestu odnětí svobody soud uložil obžalovanému ještě sedmiletý zákaz řízení automobilu. Verdikt zatím není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu na odvolání. Státní zástupce navrhoval pro obžalovaného osmiletý trest a pět let zákazu řízení, obhajoba naopak žádala podmíněný trest. Rodiče a sestra zemřelého spolujezdce požadovali za duševní útrapy dohromady šestimilionové odškodné. Tuto částku ovšem označil žalobce i obhajoba za nepřiměřenou. Nakonec soud přiznal rodičům odškodné po 400 tisících korunách a sestře 300 tisíc korun. Půl milionu korun by měl Alexandr Č. zaplatit firmě, která vlastnila havarovaný automobil.

Nehoda se stala poblíž Hošťky na Tachovsku, kde řidič vozu značky VW Passat nezvládl průjezd zatáčkou, dostal smyk, vjel do příkopu a pak narazil do dvou stromů. Před nehodou trojice nejprve popíjela v několika tachovských podnicích a došlo i na několik „lajn“ kokainu. Poslední lajnu si dávala společnost po cestě v autě těsně před nehodou. Obžalovaný vyvázl z nehody s oděrkami, zatímco oba spolujezdci utrpěli zranění. Pro jednoho z nich bylo zranění mozku a hlavy smrtelné. Druhý muž vyvázl s otřesem mozku.

Místo aby obžalovaný poskytl zraněným pomoc, nechal se okamžitě odvézt z místa nehody k veterináři do Plzně se svým zraněným psem. V ulicích Plzně ho pak zadrželi policisté i se 40 gramy kokainu v kapse. Státní zástupce Alexandra Č. obžaloval z usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci a z nedovolené výroby, držení a jiného nakládání s omamnými látkami. Podle obžaloby měl koupit Alexandr Č. v Praze 160 gramů kokainu, který většinou prodal a částečně i rozdal svým známým. Při domovní prohlídce u něho policie našla ještě další omamnou látku, kterou obžalovaný označil za pryskyřici ze skořicovníku, zakoupenou prostřednictvím dark webu.

„Odmítám tvrzení, že bych zraněným neposkytl pomoc. Když jsem v šoku vylezl ven z auta, tak jsem už viděl, že lidi z jiných automobilů zraněným poskytují pomoc a volají záchranku. Mohli jim poskytnout pomoc lépe než já. Byl jsme v šíleném stavu. Pak jsem si všiml svého psa, který s námi jel v autě. Pes vylezl z lesa, brečel a šel po třech nohách. Jeden cizinec mě pak se psem odvezl k veterináři do Plzně. Potom mě v Plzni zadržela policie,“ vypověděl obžalovaný.

Ve své výpovědi připustil obžalovaný, že má zkušenosti s drogami, ale odmítl, že by s kokainem nějak obchodoval. „Občas jsme se s kamarády složili na 30 až 40 gramů kokainu. Já jsem pak pro něj jel do Prahy k jednomu dealerovi, kterého znám jen pod přezdívkou. Kupovali jsme toho víc z toho důvodu, že to bylo potom levnější. Proč kupovat pár gramů za 3000 korun, když můžete koupit větší množství za 1500? Potom jsme se s kamarády rozdělili. Deset gramů na každého není tak velké množství,“ hájil se Alexandr Č. Větší množství neznámé krystalické látky, kterou označil za pryskyřici ze skořicovníku, si prý u něho schoval kamarád. Nevím o tom, že by se jednalo o nelegální látku,“ dodal obžalovaný.