Za smrt taxikáře uložil soud desetiletý trest do věznice s ostrahou

Obžalovaný M.K. přichází k soudu, aby si vyslechl rozsudek

AKTUALIZOVÁNO: Za loňskou smrt taxikáře (68) uložil plzeňský krajský soud M.K. (34) desetiletý trest vězení s ostrahou. Obžalovaný se zpovídal z těžkého ublížení na zdraví. Vedle toho by měl z rozhodnutí soudu vyplatit pozůstalým a zdravotní pojišťovně celkem dva miliony korun jako nemajetkovou újmu.

Obžalovaný se dostal do konfliktu s taxikářem kvůli ceně za odvoz taxíkem z baru. Hádka vyvrcholila potyčkou a následnou smrtí taxikáře. Toho našli nad ránem ležet na chodbě domu nájemníci. Právě do tohoto domu odvezl v noci z baru v centru města taxikář mladého muže. Taxikář utrpěl vážné poranění břicha i hlavy, konkrétně se jednalo o poškození střeva a sleziny s následným krvácením do břišní dutiny. Měl také zlomený nos. Přivolaným lékařům se muže už nepodařilo zachránit. Vedle jeho těla ležel teleskopický obušek, který si taxikář s sebou vozil na svoji obranu.

Ještě v ranních hodinách zadrželi policisté za použití chvatu v jednom z bytů M. K., který tam spal u svého kamaráda, protože jinak žije se svou rodinou v SRN, kde také pracuje. Osudnou noc slavil s kamarády narozeniny a popíjel přitom alkohol. Tvrdil, že si nic nepamatuje. Po zadržení měl v krvi přes dvě promile alkoholu.

Obžalovaný před soudem odmítl vypovídat a odkázal na své výpovědi z přípravného řízení. Tehdy uvedl, že si nepamatuje nic, kromě rány do hlavy, kterou dostal. Samotný konflikt neměl žádné svědky. Podle kamerových záznamů seděli oba muži v autě šest minut. Obžaloba měla k dispozici jen nepřímé důkazy. Podle nich se ale jednalo o nepřiměřenou obranu. Nedovedu si představit, že bych to udělal. Probudila mě až policie, tekla mi krev z čela,“ vypověděl krátce po zadržení na policii M. K.

Ještě před samotným konfliktem poslal M.K. kamarádovi, který zůstal v baru několik SMS zpráv. Popisoval v nich, že se zřejmě s taxikářem nedohodl na placení. O taxikáři bylo známo, že je prudší povahy, nebyl příliš oblíbený ani u svých kolegů taxikářů. Rád prý také využil každé příležitosti, aby mohl své klienty obrat.

Naopak o obžalovaném jeho kamarádi vypověděli, že nikdy nebyl pod vlivem alkoholu agresivní, byl naopak veselý a přátelský, nenosil žádné zbraně. Svědek uvedl, že M.K. zavolal taxi, posadil ho do auta a taxikáři zaplatil 300 korun, aby kamaráda odvezl domů. Tato částka měla na cestu na danou adresu bohatě postačit, což dosvědčili i další taxikáři. Na taxametru byla částka 325 korun.

Proti rozsudku se M.K. na místě odvolal, státní zástupce i poškození si ponechali lhůtu na vyjádření.