Za nepořádek ve Cvokařské mohou bezdomovci i odpadky ze sběrných surovin

ilustrační

Spousta poletujících plastových sáčků, rozbité sklo, lidské výkaly, ale i poškozené nákupní koše – to vše se povaluje v blízkosti areálu sběrných surovin ve Cvokařské ulici v Plzni Lobzích. Nepořádek je trnem v oku nejen místním, ale vadí i vedení doubravecké radnice. Firma kvůli nepořádku dostala loni i pokutu od inspekce životního prostředí.

Odpadků si na první pohled všimne každý kdo projíždí Cvokařskou ulicí v Lobzích, ať už k nákupnímu centru, nebo k některé ze zdejších firem. „Vzniká tam nepořádek, vznikají tam černé skládky. My to nějakým způsobem monitorujeme. Ta lokalita byla doslova posetá odpadky a měli jsme celou řadu podnětů k tomu, abychom to napravili,“ uvedla místostarostka MO Plzeň 4 Lenka Kočová (ODS).

Hodně odpadků odletí z areálu sběrných surovin přes tuto nezajištěnou hradbu

Radnice se snaží ve zmíněné lokalitě uklízet, i když ne všechny pozemky jsou její. V majetku města jsou totiž jen chodníky a komunikace. Úklid i ve svém plánu letní údržby. „Někdy je to prostě nekonečný boj, protože ten problém se opakuje. Jednou z příčin nepořádku je samozřejmě i objekt v Carimexu, kde se koncentrují bezdomovci. Svůj podíl na tom mají i řidiči kamionů, kteří tam každou noc také přespávají,“ pokračuje místostarostka Kočová.

Část nepořádku je údajně spojená i s pozemkem, kde je provozovna sběrných surovin. V minulosti i v loňském roce docházelo k tomu, že odpad nebyl řádně zajištěn, takže ve větru unikal mimo areál,“ upozornila místostarostka Kočová. Areál loni zkontrolovala i inspekce životního prostředí. „Příkazem jsme uložili pokutu ve výši 70 tisíc korun. Okraje obou komunikací, které jsou kolem provozovny, byly znečištěny plastovým odpadem, převážně se jednalo o igelity nebo etikety z PET lahví,“ řekla Petra Horčicová, ředitelka České inspekce životního prostředí.

Nepořádek na místě dělají i řidiči z parkujících kamionů

Regionální ředitel společnosti AVE CZ Jakub Lev se nám k problému nepořádku souvisejícímu s jeho firmou ale odmítl vyjádřit a rovnou nás odkázal na tiskovou mluvčí. „My jsme součástí nějaké skupiny a komunikaci řešíme rozhodně přes mluvčí,“ uvedl Jakub Lev.

Úklid v okolí pravidelně zajišťují naši pracovníci. Na konci minulého roku jsme instalovali záchytné sítě na stávající plot tak, aby byly minimalizovány úlety. Zároveň jsme plot opravili tam kde byl poškozený. Aktuálně poptáváme stejné řešení o navýšení stávajícího plotu i na stranu areálu směrem k silnici a plot budeme ještě opravovat,“ vyjádřila se k záležitosti mluvčí společnosti AVE CZ Pavla Ivácková. Zaměstnanci podle jejích slov provádějí na místě intenzivní úklid.

Zaměstnanci sběrných surovin vyrazili na úklid odpadků před jejich areál

O tom se na vlastní oči přesvědčili i naši reportéři. Když zahlédli novináře, vyrazili hbitě do terénu nejen s pytli na odpadky, ale i s technikou a začali čistit okolí areálu firmy. „Snažíme se také minimalizovat množství odpadu na skladě, bohužel v období jako je nyní, kdy je slabý odbyt surovin, roste i skladová zásoba. S městem jsme zatím situaci neřešili, ze strany města zatím žádný oficiální dotaz nepřišel, ale pokud bude potřeba, tak samozřejmě situaci budeme řešit i s městským obvodem,“ doplnila mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková.

Firma zůstane prý i letos v hledáčku inspektorů a kritická místa bude i nadále monitorovat doubravecká radnice.