Za loňský útok kyselinou v nočním klubu uložil soud šestiletý trest vězení

Při zahájení soudu si obžalovaná žena důsledně kryla obličej. Foto: Richard Beneš

Šestiletý trest vězení uložil ve čtvrtek senát plzeňského krajského soudu Anně K. (46) z Moldavska za loňský útok kyselinou v nočním klubu na Americké třídě. Cizinka žijící dlouhodobě v ČR čelila obžalobě za těžké ublížení na zdraví. Po předchozí hádce a rvačce polila kyselinou sírovou dva muže a jednu ženu. Všichni utrpěli vážné popáleniny, léčili se dlouhé týdny, museli podstoupit několik operací a mají doživotní následky. Poškození navíc požadují jako náhradu škody a nemajetkovou újmu vyplacení celkem 2,6 milionu korun. Rozsudek zatím není pravomocný, lhůtu na vyjádření si ponechali všichni zúčastnění.

Obžalovaná Anna K. nebyla v okamžiku vynesení verdiktu v soudní síni. Pobývá totiž v současné době v Psychiatrické nemocnici Dobřany, kde se léčí s duševní poruchou. Tou má údajně trpět od doby, kdy jí v roce 2005 zemřel v náručí po přestřelce její manžel. Až bude rozsudek pravomocný, rozhodne o případném umístění odsouzené do vězení vězeňský lékař.

Co přesně se v nočním klubu 88 na Americké třídě stalo? Pod pomníkem Díky, Ameriko! v sobotu 24. března 2018 totiž krátce před devátou hodinou ranní začali zmateně pobíhat tři krvácející lidé křičící bolestí. Na místo začali okamžitě přijíždět vozidla záchranky, hasičů a policie. Existovalo dokonce podezření na teroristický útok. Ve skutečnosti se mezi sebou popralo v nočním klubu několik osob. Tři z nich pak Anna K. polila 96 procentní kyselinou sírovou. Sama se také poleptala a navíc si při potyčce zlomila nohu. Obžalovaná se před soudem hájila tím, že se rozléváním kyseliny pouze bránila před útočníky v obavě o svůj život.

Podle slov předsedy senátu Martina Kantora si obžalovaná byla při útoku vědoma toho, co drží v ruce a jakou látku láhev obsahuje. Napadení měli při útoku štěstí, že jim kyselina nezasáhla oči. Konflikt měl vzniknout proto, že obžalovaná požadovala, aby jí skupinka zaplatila za sexuální služby, které nebyly poskytnuty.

Žena obžalovaná z útoku kyselinou přichází k soudu. Foto: Richard Beneš

Obžalovaná se své verzi před soudem uvedla, že do nočního klubu se tam z jiného podniku přes ulici nad ránem přesunula pod jejím vedením skupina čítající další čtyři osoby. Dva muži odešli na pokoj s jednou ženou, zatímco Anna K. si prý povídala u kávy s dalším mužem v baru. „Po půl hodině jsem za nimi šla na pokoj a prosila je, aby odešli, že už chci jet domů. Jeden z mužů byl na mě velmi agresivní, vyhrožoval mi, že byl osm let v kriminálu, pak řekli, že půjdou pryč za půl hodiny. Za chvíli vyšel ven a začal brutálně mlátit muže, který tam seděl se mnou. Praštila jsem ho do hlavy prázdnou lahví. Z pokoje vyběhl ten druhý muž i žena a všichni začali mlátit a kopat toho muže. Byl celý od krve a nemohl se už bránit a ležel na zemi v bezvědomí,“ popsala incidentu obžalovaná.

Bitku se prý Anna K. rozhodla ukončit stejným způsobem, jakým prý od sebe odhání své dva psy, když se mezi sebou poperou. Tedy, že je postříká vodou. „Vletěla jsem do úklidové místnosti, popadla jednu lahev a začala jsem z ní před sebe vylévat tu tekutinu. Nevím jestli křičeli bolestí, měla jsem strach že se vrátí. Nevěděla jsem, že v té lahvi je kyselina. Vrátila jsem se do klubu, ten zbitý muž tam ležel na zemi. Krátce poté přijela policie, zavolal ji asi soused,“ uvedla obžalovaná.

Tak to vypadalo krátce po útoku na Americké třídě. Foto: Zuzana Duzbabová

Napadení utrpěli popáleniny II. a III. stupně na různých částech těla, zejména na hlavě, obličeji, hrudníku a končetinách. Zraněnou ženu transportoval okamžitě vrtulník letecké záchranné služby do popáleninové nemocnice v Praze. O den později tam byl převezen i další muž zasažený kyselinou. Třetí zraněný se léčil v plzeňské fakultní nemocnici. Všichni se museli podrobit několika operacím, včetně transplantace kožních štěpů.

Státní zástupce chtěl od obžalované vědět, jaký vztah měla k nočnímu klubu a k čemu toto zařízení slouží. Obžalovaná ale na jeho otázku odmítala odpovědět. „Majitelka podniku ve své výpovědi uvedla, že jste si tam pronajímala pokoj za účelem poskytování sexuálních služeb stejně jako poškozená žena. Je to pravda,“ tázal se žalobce. „Nevím proč to o mě říkala, asi byla na mě naštvaná. Nevím, jestli měla klíče od podniku i ta moje známá,“ mlžila obžalovaná. „Dokážu pochopit, že byla ve stresu, že tam opravdu k nějakému napadání došlo, ale skutečnosti o tom, že si nepamatuje co tam v tom klubu dělala a proč tam byla, mi přijdou účelové,“ řekl Vít Zahálka, advokát jednoho z poškozených.